Rozwój współczesnego przemysłu ciągle postępuje, a jest on możliwy dzięki wielu czynnikom. Jednym z nich jest zaplecze technologiczne. Produkcja w przemyśle nie mogłaby się odbywać bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu przemysł może istnieć i rozwijać się. Ważnym elementem tego zaplecza jest hydraulika siłowa, na której opiera się wiele gałęzi przemysłu i bez której ich rozwój nie byłby możliwy. Wszechstronność użycia hydrauliki siłowej stała się tak popularna, że obecnie wykorzystuje się tę technologię praktycznie wszędzie. W hydraulice siłowej energia mechaniczna zamieniana jest na energię hydrauliczną. Proces ten zachodzi dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, jakim są pompy hydrauliczne.
Fot. Carl Stahl
Rodzaje pomp hydraulicznych
Pompy hydrauliczne to kluczowe urządzenia w wytwarzaniu energii hydraulicznej. Bez nich hydraulika siłowa nie istnieje. Ze względu na wykorzystaną technologię oraz zastosowanie istnieją różne rodzaje pomp hydraulicznych. W podstawowym podziale wyróżnić należy cztery warianty pomp. Są to:
- hydrauliczna pompa zębata - pompa wyporowa, rotacyjna. W tym rodzaju wyróżnia się kolejne dwa, tj. pompy zębate o zazębieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Urządzenie to cechuje stała wydajność, bardzo duża niezawodność i prosta konstrukcja;
- hydrauliczna pompa wielotłoczkowa - urządzenie, które doskonale sprawdza się napędach hydraulicznych. Charakterystyczne dla tego rodzaju pomp jest umieszczenie w jednym korpusie kilku a nawet kilkunastu pomp tłoczkowych. Tego rodzaju pompy są niezwykle odporne na skoki ciśnienia oraz na wszelakie zabrudzenia cieczy roboczej, dzięki czemu pompy wielotłoczkowe to najbardziej niezawodne źródło energii hydraulicznej. Są też one niezwykle trwałe i proste w instalacji. Wśród pomp wielotłoczkowych, ze względu na ich konstrukcję, rozróżnia się pompy wielotłoczkowe osiowe oraz pompy wielotłoczkowe promieniowe;
- hydrauliczna pompa łopatkowa - pompa wyporowa. Proces wypierania cieczy roboczej odbywa się poprzez zastosowanie płaskich łopatek umieszczonych w przecięciach wirnika. Konstrukcja pomp łopatkowych jest bardzo delikatna. Cechuje je również dobra szczelność. Pompy łopatkowe wykorzystuje się głównie w pompowaniu gazów, a także czystych, samosmarujących cieczy roboczych. Różne rozwiązania konstrukcyjne pomp łopatkowych pozwalają na wykorzystania ich jako pompy próżniowe, sprężarki powietrza oraz pompy do cieczy;
- hydrauliczna pompa śrubowa to rodzaj pompy wyporowej. Obroty ślimakowej śruby przenoszą ciecz zamkniętą pomiędzy korpusem a ślimakiem. Transport cieczy od strony ssawnej do tłocznej wymuszony jest pracą ślimakowej śruby. Pompy śrubowe nie posiadają zaworów. Cechuje je także nieco mniejsza sprawność, niż w przypadku pomp zębatych.
Te cztery rodzaje pomp hydraulicznych są szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu.
Zasady działania pomp hydraulicznych
Szerokie zastosowanie pomp hydraulicznych w przemyśle to efekt wydajności tych urządzeń. Główną zasadą działania pomp hydraulicznych jest zamiana energii mechanicznej, która jest dostarczana przez silnik napędowy, w niezwykle produktywną energię hydrauliczną. Silniki pompy mogą być elektryczne a także napędzane powietrzem. Energia hydrauliczna wytwarzana jest poprzez zastosowaną ciecz roboczą, którą powszechnie jest olej hydrauliczny. Wszystkie z rodzajów pomp, tj. pompy zębate, wielotłoczkowe, łopatkowe czy śrubowe wykorzystują wysokie ciśnienie w wytwarzaniu energii olejem hydraulicznym. Pompy hydrauliczne są przystosowane do pracy w jednym kierunku obrotowym. Rozróżnienie użycia kierunku jest wyszczególnione na danym urządzeniu. Te dwa kierunki to prawy i lewy. Układy hydrauliczne powinny być również wyposażone w specjalne filtry oraz zawory bezpieczeństwa. We współczesnym przemyśle hydraulika siłowa nie byłaby w stanie działać bez pomp hydraulicznych. Dlatego też urządzenia te są tak bardzo popularne i potrzebne.
Przykłady zastosowania pomp w przemyśle
Wykorzystanie pomp hydraulicznych jest we współczesnym przemyśle niezbędne. Uniwersalność tych urządzeń pozwala na eksploatacje pomp w każdej gałęzi produkcji. Pompy hydrauliczne używane są np. w przemyśle spożywczy, chemicznym, papierniczym, farmaceutycznym, mleczarskim, ceramicznym, cukrowniczym, w oczyszczalniach ścieków, przemyśle elektronicznym, samochodowym, w samolotach oraz w wielu, wielu innych. Możliwości wykorzystania pomp hydraulicznych są bardzo szerokie, a energia hydrauliczna jest niezbędna w produkcji przemysłowej. Korzystając z pomp hydraulicznych konieczna jest inwestycja w jak najbardziej wydajne urządzenia, które przez długi czas będą bezawaryjnie wykonywać swoje zadania.
Pompy hydrauliczne najwyższej jakości
Rzetelnym i profesjonalnym dostawcą najwyższej jakości pomp hydraulicznych jest firma Carl Stahl Tech Service sp. z o.o. Firma w swojej ofercie posiada bardzo duży wybór pomp hydraulicznych. Oferta tej firmy obejmuje pompy hydrauliczne elektryczne, napędzane powietrzem, olejowe oraz wiele innych. Produkty dostarczane przez firmę to urządzenia najwyższej jakości. Pompy hydrauliczne w asortymencie Carl Stahl gwarantują wysoką wydajność. Są one wykonane z najwyższej jakości surowców, a w wykończeniu można zauważyć dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Oferowane urządzenia hydrauliczne gwarantują niezawodność w działaniu, sprawdzając się w pracy w każdych warunkach. Szczegółowa oferta firmy dostępna jest na stronie internetowej Carl Stahl.
Cennym atutem firmy jest dbałość o klienta. Oferując mu najwyższej jakości produkt, zapewnia również doradztwo w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz doskonały stosunek jakości produktu do ceny. Carl Stahl to najwyższej jakości produkty w atrakcyjnej cenie oraz najwyższej jakości obsługa klienta, jak również kompleksowy serwis i wysokie zadowolenie dotychczasowych klientów. Firma prowadzi działalność na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej świadcząc najwyższej jakości usługi w dziedzinie zapewniania najlepszej jakości sprzętów dla przemysłu. Carl Stahl to marka, której warto zaufać.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.