Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i firma Czysta Polska pracują nad podziemną ładowarką pojazdów elektrycznych w postaci wysuwanego słupka. Dodatkowo sztuczna inteligencja (AI) dobierze optymalny tryb ładowania i pozwoli zarządzać kosztem zakupu energii.
Wizualizacja podziemnej stacji ładowania. Źródło: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
Pod koniec października 2024 r. w Polsce było ponad 132 tys. aut osobowych w pełni elektrycznych i hybryd typu plug-in. Jedną z barier rozwoju krajowej elektromobilności jest liczba stacji – 4528 z 8184 ogólnodostępnymi punktami ładowania.
Innowacyjna ładowarka dla e-samochodów ma pomóc w przyspieszeniu wzrostu tego rynku. Będzie pierwszą umieszczaną pod ziemią. Na powierzchni znajdzie się oznakowana klapka. Kierowca, po jej otwarciu wyciągnie kabel i podłączy do samochodu. Ładowanie uruchomi za pomocą aplikacji.
Źródło: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
Dzięki takiemu rozwiązaniu stacja wtopi się w otoczenie i nie zaburzy jego estetyki. Będzie odporna na warunki atmosferyczne i nie przeszkodzi pieszym czy rowerzystom.
Zaplanowano łączenie punktów ładowania w klastry korzystające z różnych źródeł zasilania. Będzie nimi zarządzać umieszczone w chmurze oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję zdolną do przewidywania i planowania operacji ładowania.
Aplikacja dobierze model ładowania, analizując dane pojazdu, takie jak pojemność jego baterii i stan jej naładowania w chwili podłączenia, dane z sieci energetycznej wskazujące na dostępność i koszt energii, a także potrzeby użytkowników – czytamy w komunikacie.
Źródło: Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
Kierowca określi, na którą godzinę auto ma być naładowane, do jakiego poziomu baterii i wybierze, czy ważniejsze dla niego jest oszczędzanie baterii, czas czy koszty. System wskaże model ładowania i oszacuje jego cenę.
Nie przewidziano szybkiego ładowania: jest ono droższe i mniej korzystne dla baterii. Testy nowej stacji rozpoczną się na początku 2025 r.
Przeczytaj także: Na początku 2025 r. ruszy budowa morskiej farmy Baltic Power
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.