Co ciekawe, do realizacji aż 12 zadań wodociągowych będzie wykorzystana technologia bezwykopowa (koszt to około 10 mln zł). To jednak nic dziwnego, bo jak dodaje Jan Psiuk, w Katowickich Wodociągach takie techniki stosuje się prawie przy każdej budowie.

W zakresie sieci wodociągowych metody tradycyjne zostały zastąpione przez przewierty sterowane. Renowacja sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie miasta Katowice w dużym stopniu dokonywana jest z wykorzystaniem rękawów renowacyjnych, dzięki czemu wyeliminowaliśmy problem perforacji rur na odcinkach, gdzie odnotowywaliśmy straty wody, a nie ujawniały się awarie. Dodatkowo nie następuje wtórne zanieczyszczenie wody – wyjaśnia Jan Psiuk, dodając, że w niedługim czasie firma chce też zacząć wykorzystywać metodę mikrotunelingu.


Obecnie technologia bezwykopowa wykorzystywana jest przy realizacji 20 zleceń: 18 związanych z siecią wodociągową i 2 związanych z siecią kanalizacyjną – jeśli chodzi o wodociągi, to w ramach ponad 90% zadań stosuje się przewiert sterowany. Do tego trwa modernizacja sieci wodociągowej DN400 i DN500 z wykorzystaniem rękawów renowacyjnych.

W najbliższym czasie Katowickie Wodociągi zamierzają kontynuować przebudowę sieci wodociągowej w ul. Panewnickiej, o łącznej długości ponad 2,5 km (średnice w mm: 315; 225; 160; 110; 90; 63) oraz modernizację sieci wodociągowej DN500 w ul. Jankego, o łącznej długości około 1 km. Jedną z najważniejszych robót zaplanowanych na 2018 r. jest renowacja rurociągu DN400 w samym centrum miasta (rejon ul. Lompy/ Rybnicka) z wykorzystaniem rękawów renowacyjnych.


Prezesem Katowickich Wodociągów jest Stanisław Krusz, który we wrześniu wziął udział w organizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA II Konferencji pn. „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”.

W Katowicach dużym wyzwaniem jest fakt, że kanalizacja deszczowa w mieście należy do wielu podmiotów. Istnieje tam w sumie około 330 km kanalizacji deszczowej, z czego np. 15 km należy do Katowickich Wodociągów, 50 km do Katowickiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Właścicielem ponad 100 km jest Miejski Zarząd Ulic i Mostów, który jest jednostką budżetową miasta, a 15 km należy do urzędu miasta. Nagle okazało się, że 120 km kanalizacji deszczowej nie ma właściciela. I to jest podstawowy problem Katowic. To sprawia, że konieczne jest wykonywanie inwestycji na sieci niczyjej – opowiadał Stanisław Krusz.

Przeczytaj także: Jak gospodarować wodą?