W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu (MPWiK) kontynuowało prace w zakresie budowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Z uwagi na fakt, iż roboty prowadzone były m.in. w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych i gęstej zabudowy miejskiej, udział metod bezwykopowych wśród stosowanych technologii był stosunkowo duży.
Zakład Uzdatniania Wody „Na Grobli”. Fot. MPWiK Wrocław
Spośród zadań wykonanych w 2017 r. w zakresie budowy i modernizacji sieci wodociągowej ponad 99% zakresu zrealizowano z wykorzystaniem technologii bezwykopowych. Technologie te stosowane były również przy budowie i modernizacji sieci kanalizacyjnej. Z wyłączeniem budowy krótkich odcinków w ramach uzupełniania systemu w obszarze miasta, wszystkie duże zadania realizowane były z wykorzystaniem technologii bezwykopowych w ponad 50% zakresu rzeczowego – mówi Robert Lewandowski, wiceprezes zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Zaznaczył jednocześnie, że w odniesieniu do lat ubiegłych oraz biorąc pod uwagę prace planowane, duży udział stosowania technologii bezwykopowych w bieżącym roku był sytuacją wyjątkową.
W kolejnych latach bezwykopowo budowane i modernizowane będą sieci kanalizacji sanitarnej w obszarze miasta.
Ze względu na fakt, że zadania dotyczyć będą głównie uzupełnienia sieci osiedlowych, skala wykorzystania technologii bezwykopowych będzie mniejsza. Planowana realizacja z uwzględnieniem takich technologii będzie stanowić około 15% zakresu rzeczowego – mówił Lewandowski.
Po zakończeniu kanalizowania największych peryferyjnych osiedli wrocławski MPWiK rozpoczął realizację nowego programu inwestycyjnego. W jego ramach m.in. zmodernizowane zostaną systemy ujęć i zakłady produkcji wody oraz rozbudowana będzie miejska oczyszczalnia ścieków (o moduł oczyszczania ścieków pogody deszczowej).
Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę układu retencyjnego na sieci kanalizacyjne. Zadanie to wchodzi w zakres projektu pn. „Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia – faza I”, który otrzymał ponad 100 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Natomiast największe działania z wykorzystaniem technologii bezwykopowych planowane na lata 2018-2022 to m.in. budowa nowych sieci na osiedlach Jerzmanowo, Świniary i Jarnołtów, a także rozbudowa tych istniejących na osiedlach Swojczyce, Stabłowice i Ratyń.
Przeczytaj także: Wrocław: kolejny przetarg na mikrotunelowanie pod Odrą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.