Cała inwestycja realizowana będzie na trasie Hermanowice–Strachocina–Pogórska Wola–Tworzeń–Tworóg–Odolanów. Konieczna infrastruktura zostanie zatem zbudowana na terenie sześciu województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.


Gazociąg Tworzeń–Tworóg

Nowa nitka gazociągu wysokiego ciśnienia zostanie wybudowana wzdłuż istniejących gazociągów, na terenie siedmiu śląskich gmin: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz oraz Dąbrowa Górnicza. Rurociąg o średnicy 1000 m osiągnie długość ponad 55 km. Jak podaje Gaz-System, od strony zachodniej zostanie połączony z gazociągiem Tworóg–Kędzierzyn–Koźle, a od wschodniej z gazociągiem Pogórska Wola–Tworzeń.


Gazociąg wpisano do katalogu inwestycji towarzyszących rozbudowie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Stanowi element korytarza gazowego Północ–Południe – międzynarodowego projektu, którego celem jest połączenie polskiego terminalu LNG w Świnoujściu z dopiero projektowanym gazociągiem Baltic Pipe oraz z chorwackim terminalem LNG Adria - również istniejącym dopiero w fazie projektu. OD 2013 r. ma status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI).

Korzyści płynące z budowy gazociągu

Dzięki tej inwestycji zwiększone zostaną zdolności przesyłowe na terenie Polski; transport gazu będzie bezpieczniejszy i niezawodny. Projekt związany jest też z polityką dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego.

Tereny, które obejmie budowa gazociągu, mają stać się atrakcyjniejsze pod kątem budowy nowych zakładów i tworzenia nowych miejsc pracy. Lokalne społeczności zyskają też na podatku od nieruchomości, który będzie odprowadzany przez Gaz-System do budżetów gmin – będzie to 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

Nie wybrano jeszcze wykonawców robót budowlanych i nadzoru inwestorskiego – postępowania przetargowe trwają.

Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2018–2020.

Przeczytaj także: Coraz bliżej budowy gazociągu Polska-Litwa