Grzegorz to pierwszy w historii polskiego górnictwa węglowego szyb głębiony z tzw. wieży szybowej ostatecznej. Jest też jedną z dwóch największych inwestycji górniczych w kopalniach węgla w Polsce w ostatnich dwudziestu latach i pierwszą po 30 latach inwestycją w kopalniach węgla z zastosowaniem mrożenia górotworu – czytamy w komunikacie.

Docelowa głębokość szybu wyniesie 591,2 m. Do końca roku prowadzone będą roboty związane z wykonaniem dwustronnego wlotu na poziomie 540 m (14,5 m od osi szybu w kierunku północnym oraz 29 m w południowym).

Połączenie wentylacyjne z wyrobiskami umożliwi intensyfikację robót, które udostępnią bogate w wysokiej jakości węgiel złoże Dąb. ZG Sobieski jest połączony z elektrownią w Jaworznie (blok 910 MW) linią kolejową liczącą 4 km. Dzięki temu transport paliwa jest szybki i bezpieczny.

Szyb Grzegorz od początku był planowany jako kluczowy element rozwoju ZG Sobieski. Jego głównym zadaniem jest poprawa wentylacji oraz transportu materiałów i urobku, a także ludzi. Skróci też czas dojścia załogi do frontów eksploatacyjnych, co poprawi bezpieczeństwo.

Uruchomienie obiektu zwiększy wydajność i efektywność wydobycia węgla w ZG Sobieski. Pozwoli na stabilizację poziomu produkcji i zapewni ciągłość dostaw dla energetyki. Umożliwi też wyłączenie z eksploatacji znacznej części dotychczasowej infrastruktury, a to obniży koszty działalności kopalni. Zakład ma koncesję na wydobycie węgla do 2063 r.

Generalnym wykonawcą jest spółka Przedsiębiorstwo Budowy Szybów.

Przeczytaj także: Wielkopolska. Ruszyło wydobycie gazu ziemnego z kolejnego złoża