Zgodnie z nowymi regulacjami, zaproponowanymi przez Ministerstwo Środowiska, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, ustalając nowe taryfy za wodę i ścieki, będą mogły uwzględniać już osiągnięty zysk do pomniejszania swoich kosztów. W większości przypadków jednak środki pochodzące z zysków będą mogły być przeznaczone tylko na cele związane z działalnością przedsiębiorstwa.
Mniejsza swoboda w ustalaniu taryf za wodę i ścieki. Fot. Andrey_Popov/Shutterstock.com
11 stycznia br. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Środowiska, określający w szczegółowy sposób, jak przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne mają określać nowe taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków.
Nowe przepisy są efektem wejścia w życie znowelizowanej w październiku ubiegłego roku ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła m.in. regulatora cen wody. Od początku 2018 r. taką rolę pełnią dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Prawodawca chciał wyeliminować potencjalny proceder zawyżania taryf przez przedsiębiorstwa wod-kan.
Nowe zasady ustalania taryf zbudowane zostały na podstawie m.in. raportu NIK (Najwyższej Izby Kontroli), w którym wskazano, że przedsiębiorstwa powinny w ramach przychodów w nowej taryfie uwzględniać nadwyżki osiągniętych zysków. Według kontrolerów Izby, należy wprowadzić ograniczenia w przeznaczaniu zysku na cele niezwiązane z działalnością takich firm, a także uwzględniać amortyzację środków trwałych, których nabycie lub wytworzenie było finansowane bezzwrotnymi środkami uzyskanymi ze źródeł zewnętrznych. Ponadto, opracowane przepisy wprowadzają obowiązek pomniejszenia kwoty kosztów o nadwyżkę zysku osiągniętego w latach obrachunkowych poprzedzających rok, od którego wprowadzana jest nowa taryfa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowe taryfy za dostarczanie wody i odprowadzania ścieków będą obowiązywały przez trzy lata, a nie jak poprzednio - przez rok.
Prawo wodne - w znowelizowanych przepisach określono zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi oraz zbiorowego odprowadzania ścieków, w tym reguły m.in. działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2018 r. organem regulacyjnym jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, którego rolą jest opiniowanie projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzanie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, a także rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.
Przeczytaj także: Ile km sieci wod-kan powstało w 2017 r. w Krakowie?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.