Zgodnie z projektem powstać ma morska farma wiatrowa, składająca się z 84 wież z turbinami o łącznej mocy 588 MW. Zasięg dostaw prądu będzie obejmował 130 km2’; wyprodukowana energia pozwoli na zaopatrzenie weń do 450 tys. gospodarstw.

Okres żywotności Beatrice zaplanowano na 25 lat. W tym okresie redukcja CO2 wyniesie około 842 tys. ton rocznie, a redukcja SO2 - około 19,6 tys. ton rocznie.

Metody bezwykopowe na placu budowy

Jednym z zadań, które należało wykonać w ramach realizacji projektu budowy Beatrice, była instalacja stalowych przewodów dla kabli wysokiego napięcia w miejscu połączenia kabli podmorskich z lądowymi. Ze względu na trudne warunki geologiczne zdecydowano się na metodę Direct Pipe.

Dwa przewody o długości 450 m zainstalowano przy użyciu systemu Direct Pipe firmy Herrenknecht oraz maszyny mikrotunelującej MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine).

Po zakończonej pracy zestaw maszynowy o łącznej długości 18 m został rozmontowany na mniejsze segmenty jeszcze pod powierzchnią wody. Proces ten był możliwy dzięki wykorzystaniu pracy nurków i technologii zdalnego sterowania. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu maszynę wydobyto na powierzchnię. 

BOWL (Beatrice Offshore Windfarm Ltd.) - kiedy ruszy produkcja prądu?

Mimo że oddanie obiektu do użytku planowane jest dopiero na 2019 r., inwestor spodziewa się, że produkcja prądu rozpocznie się już w lipcu br.  Na początku energię generować ma jedynie część turbin.

Przeczytaj także: CIPP: renowacja sieci wodociągowej lotniska w Nashville