117 lat temu, 14 lutego 1901 r., uruchomiono Zakład Uzdatniania Wody Bielany, pierwszy zakład dostarczający wodę dla krakowian. To również data, od której rozpoczyna się historia Wodociągów Miasta Krakowa.
Zakład Uzdatniania Wody Bielany. Źródło: Facebook/Prostozkranu
Obecnie długość sieci wodociągowej w Krakowie wynosi 2,2 tys. km – 117 lat temu liczyła tylko 81 km, a wodę doprowadzano do 206 domowych urządzeń wodociągowych, przy ludności miasta sięgającej około 85 tys.
Jak z okazji urodzin przypomniały Wodociągi Krakowskie, w XIX w. mieszkańcy zaopatrywali się w wodę ze studni, która w dużej mierze była skażona. Miasto nękały epidemie, a średnia długość życia wynosiła 30 lat. W 1870 r. na zlecenie prezydenta Krakowa, Józef Dietla, który był lekarzem, powstał projekt zaopatrzenia miasta i przedmieścia w wodę wiślaną do skrapiania ulic i do potrzeb domowych na wszystkich piętrach aż do poddasza, do potrzeb fabrycznych, szpitali i koszar, a wreszcie do ozdobienia miasta za pomocą 10 fontann [Sprawozdanie z robót przygotowawczych dla zaopatrzenia Krakowa w wodę, 1872 r.].
W 1898 r. Rada Miasta podjęła uchwałę: Postanawia się budowę wodociągu miejskiego pompowego o wydajności 16 000 m3 najwyższej dziennej dostawy (…) zasilanego wodą gruntową z terenów wodonośnych w Bielanach. Wodociąg, zaprojektowany przez R. Ingardena, oddano do użytku za kadencji prezydenta Józefa Friedleina 14 lutego 1901 r.
Źródło: Facebook/Prostozkranu
Choć Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w Krakowie mieszka około 750 tys. osób, to Wodociągi Krakowskie codziennie dostarczają do miasta wodę dla około 1 mln 100 tys. osób.
Wielu ludzi dojeżdża do Krakowa do pracy, w tym czasie korzystają przecież z wody, do tego są też studenci. Choć to naprawdę duża różnica w stosunku do liczby mieszkańców, to reklamacji od klientów na jakość wody jest w skali roku pięć, sześć, przy czym wszystkie są nieuzasadnione. Zwykle dotyczą zapachu środka dezynfekcyjnego – mówił w minionym roku dr Tadeusz Bochnia z rady nadzorczej Wodociągów Krakowskich.
Krakowski system dystrybucji wody jest szczegółowo monitorowany. Firma korzysta z programu monitoringu w oparciu o tzw. stałe punkty, jest ich ponad 60. Zajmuje się też modelowaniem zmian jakości w sieci wodociągowej.
Funkcjonują cztery zakłady uzdatniania wody (ZUW), a woda pobierana jest z rzek: Sanki (ZUW Bielany), Dłubni (ZUW Dłubnia), Rudawy (ZUW Rudawa) oraz ze Zbiornika Dobczyckiego na rzece Rabie (ZUW Raba).
Co ciekawe, w przeciwieństwie do powietrza, woda w Krakowie jest nie tylko najczystszą w Polsce, ale też jedną z najczystszych na świecie. Jak niedawno poinformowała Europejska Organizacja Współpracy na rzecz Benchmarkingu, najlepszą wodę w wodociągach ma Singapur, a na drugim miejscu jest właśnie Kraków.
Od ub.r. prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie jest Piotr Ziętara, z którym wywiad można przeczytać TUTAJ.
Wodociągi Krakowskie odpowiadają też za 1830 km sieci kanalizacyjnej.
Zobacz także: Sukces II Festiwalu Wody Wodociągów Krakowskich
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.