Polenergia S.A. przekaże 50% udziałów w spółkach zależnych Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III Grupie Statoil. Firmy podpisały już w tej sprawie umowę przedwstępną. Oznacza to, że grupa paliwowa wesprze firmę energetyczną w realizacji projektów offshorowych na Morzu Bałtyckim, w tym planowaną budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW.
Statoil i Polenergia będą wspólnie budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Fot. Teun van den Dries / Shutterstock
Zawarta umowa przewiduje zbycie na rzecz Statoil Holding Netherlands (podmiot należący do Grupy Statoil) 50% udziałów w Polenergii Bałtyk II i III oraz udzielenie opcji na zakup 50% udziałów w spółce Polenergia Bałtyk I. Aby jednak transakcja ta mogła zostać przeprowadzona, konieczna będzie zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Jak podaje w komunikacie prasowym Polenergia, pozyskanie partnera potwierdza pozytywna ocenę potencjału polskiego rynku i atrakcyjność projektów firmy, a także konieczność uruchomienia morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Z wyliczeń ekspertów wynika, że jeśli uda się do 2030 r. zbudować na Bałtyku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 6000 MW, to polski PKB zyska z tego tytułu 60 mld zł – podano.
Perspektywa wejścia tak poważnego inwestora branżowego potwierdza, że podjęta już w 2010 r. decyzja o zaangażowaniu w morską energetykę wiatrową na Bałtyku była słuszna – powiedział Jacek Głowacki, kierujący pracami zarządu Polenergii. Połączenie sił i doświadczenia Polenergii oraz Grupy Statoil gwarantuje realizację projektu, który otwiera nowy rozdział w historii polskiej energetyki odnawialnej. Przede wszystkim zapewni nowe moce wytwórcze, tak potrzebne w polskim systemie elektroenergetycznym w najbliższych latach – dodał.
Dwie elektrownie wiatrowe mają być zlokalizowane na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (woj. pomorskie). Do eksploatacji mają być włączone w 2022 r. (Bałtyk III) oraz 2026 r. (Bałtyk II), a czas ich użytkowana przewidziano na 25 lat. Pojedynczy obiekt ma mieć do 10 MW mocy, jego wysokość osiągnie poziom maksymalnie 300 m. n.p.m., a średnica rotora nie przekroczy 250 m.
Firma dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi i podpisaną umową przyłączeniową. Elektrownie zlokalizowane będą na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (woj. pomorskie). Aktualnie prowadzone są prace pomiarowe oraz wstępne badania geologiczne dna morskiego.
Polenergia to prywatna firma energetyczna, składająca się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii odnawialnych oraz konwencjonalnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną.
Grupa Statoil jest globalnym dostawcą energii, opracowujący rozwiązania w obszarze ropy, gazu i energii. Firma działa w blisko 40 krajach na całym świecie.
Przeczytaj także: Nowe farmy wiatrowe Polenergii wezmą udział w aukcji
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.