Poidełka powstaną m.in. na placach: Zbawiciela, Bankowym, Unii Lubelskiej i Na Rozdrożu, a także u zbiegu ulic Dobrej i Tamka, na bulwarze Grzymały-Siedleckiego i w okolicy Rynku Starego Miasta. Ogólnie do budżetu partycypacyjnego wpłynęło do tej pory ponad 400 propozycji lokalizacji dla źródełek.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest wykorzystanie podziemnych hydrantów do montażu na nich źródełek. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, konstrukcja będzie zasilana wodą za pomocą wybudowanych w tym celu przyłączy wodociągowych.


Stworzyliśmy model źródełka łatwy w montażu oraz gwarantujący bezproblemowe użytkowanie dla warszawiaków. Poidełka zaprojektowane są w sposób umożliwiający korzystanie z nich zarówno przez dorosłych, dzieci i osoby starsze, jak również osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach. Opcjonalnie będzie mogła pojawić się przy nich również miska, dzięki której pragnienie będą mogły ugasić także czworonogi – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Strumień wody w poidełku wyregulowany ma być w taki sposób, by warszawską kranówką można było napełnić pojemnik, np. butelkę lub bidon.

Źródełka powstaną według projektu pracowni Lis-Meldner Design, której praca została wybrana w ubiegłorocznym konkursie. Inspiracją dla autorów zwycięskiego projektu była studnia infiltracyjna „Gruba Kaśka”.

Jak zapowiada Marek Piwowarski, dyrektor warszawskiego Zarządu Zieleni, plan jest taki, by źródełka pojawiły się w mieście przed tegorocznymi wakacjami.

Przeczytaj także: Kranówka w krakowskim szpitalu