W kolejnym przetargu na realizację tej inwestycji wystartowały tylko dwa podmioty. Propozycję z najniższą kwotą złożyła włoska firma Cipa Societa per Azioni – 15,56 mln zł. Konsorcjum firm: PPI CHROBOK S.A. wyceniło prace na 20,83 mln zł.

Najlepsza oferta zdobyła 80 punktów przetargowych. Prace zostaną objęte 10-letnią gwarancją.


Jednym z warunków udziału w postępowaniu było udokumentowanie, że nie wcześniej niż w ciągu ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania oferty, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym czasie, dany podmiot zrealizował co najmniej jedną robotę polegającą na budowie kolektora o minimalnej średnicy 1000 mm i minimalnej długości 50 m, zrealizowaną przy użyciu metody mikrotunelowania.

Należało także wykazać m.in., że zatrudnia się osobę, która posiada przynajmniej ośmioletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji kierownika budowy lub kierownika robót, w tym podczas co najmniej budowy jednej komory żelbetowej o głębokości min. 9 m.

Co ciekawe, przetargów na realizację tej inwestycji było kilka, jednak za każdym razem postępowania były unieważniane – np. z powodu zbyt wysokiej zaproponowanej ceny lub z uwagi na niespełnianie wymogów formalnych.


Zadanie we Wrocławiu ma na celu przełożenie sieci ciepłowniczej z zabytkowego Mostu Pomorskiego Południowego nad Odrą pod dno rzeki, na głębokość sięgającą 20 m. Nowe przewody ciepłownicze – 2 x DN600 (2 x 618/800) – zostaną ułożone w dwóch mikrotunelach o średnicy zewnętrznej wynoszącej 1099 mm i długości 141,6 m. Do zadań wykonawcy należeć będzie też m.in. budowa komory startowej i odbiorczej w zakresie niezbędnym do rozpoczęcia prac mikrotunelowych. Konieczny jest też demontaż preizolowanych rur ciepłowniczych 2 x DN700 (2 x 711/900) z mostu.

Zadanie ma być zrealizowane do 15 lipca 2019 r.

Przeczytaj także: Mikrotunelowanie na budowie gazociągu TAP