Gazociąg Trans Adriatic Pipeline (TAP), dzięki któremu przesyłane ma być rocznie od 20 do 25 mld m3 gazu ze złoża Shah Deniz II w Azerbejdżanie do krajów europejskich, osiągnie długość 878 km. Jego trasa prowadzić będzie przez terytoria kilku krajów, m.in. Albanię, gdzie powstanie 215 km rurociągu. Do budowy wielu odcinków konieczne będzie wykorzystanie technologii bezwykopowych z uwagi na to, że gazociąg w wielu lokalizacjach przecinać będzie m.in. drogi, rzeki i inne cieki wodne oraz linie kolejowe. W lutym rozpoczęto mikrotunelowanie pod rzeką Osum (Çorovoda, Albania).
Mikrotunelowanie na budowie gazociągu TAP. Fot. TAP AG
Region Skrapar, przez który przepływa rzeka Osum, to teren górzysty o twardej strukturze geologicznej. Budowa gazociągu nie jest tutaj łatwa, dlatego dla odcinka, który musiał przekroczyć rzekę Osum, a także nowo budowaną drogę, wybrano metodę mikrotunelowania. Jak podaje inwestor, uznano ją za najbezpieczniejszą i najbardziej przyjazną środowisku.
Mikrotunel w miejscowości Çorovoda będzie mieć długość około 1,5 km. Połączy dwa odcinki rurociągu: wschodni i zachodni. Część nowego rurociągu skierowana do odnogi wschodniej osiągnie długość 560 m, a do zachodniej – 600 m. Wewnętrzna średnica mikrotunelu wyniesie 1800 mm.
Drążenie trwać ma około czterech miesięcy (po dwa miesiące na budowę każdego z odcinków); 50-osobowa ekipa będzie pracować w trybie zmianowym 24/dobę.
Jak zaznaczył albański wiceminister infrastruktury i energii, Enis Aliko, to pierwszy tak wielki projekt w Albanii, w ramach którego stosuje się technologie bezwykopowe. Chciałbym pogratulować [spółce] TAP stosowanych na budowie rurociągu standardów bezpieczeństwa – dodał wiceszef resortu.
Fot. TAP AG
Manager projektu, Karl Roberts, zauważył, że dzięki realizacji tej inwestycji możliwa będzie gazyfikacja zachodniej części Bałkanów oraz uruchomienie nowego źródła niebieskiego paliwa dla Europy. Podkreślił również, że mikrotunel drążony będzie z wykorzystaniem najnowszej technologii, przy minimalnej interwencji ludzi.
Ekipa zdecydowała się ochrzcić maszynę mikrotunelującą (MTBM, ang. Microtunnel Boring Machine) nazwiskiem jednego z europejskich inżynierów transportu, Karla Gegi. Tarcza skrawająca urządzenia ma średnicę 2,2 m, długość zestawu maszynowego to 12,5 m, a waga 74 tony.
Fot. TAP AG
Fot. TAP AG
Realizacja projektu TAP trwa od jesieni 2016 r. Gazociąg ma nie tylko zapewnić połączenie Europy z azerskim złożem, ale też łączyć się z rurociągiem Trans Anatolian Pipeline (TANAP).
Źródło: TAP AG
Jego długość wynieść ma 878 km, z czego 550 km znajdzie się w Grecji, 215 km w Albanii, 105 km na dnie Adriatyku, a także 8 km na terenie Włoch.
Gaz przesyłany przewodem TAP trafi na rynek gruziński, turecki, bułgarski i albański, a także do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Chorwacji.
Przeczytaj także: Kolejny rekord świata w HDD: dla rurociągu o średnicy 48 cali
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.