• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Produkcja „szyta na miarę” potrzeb gwarantuje skuteczność i wysoką jakość

Jak sprawnie i nowocześnie przeprowadzać renowację obiektów wod-kan?


Opublikowano: 29-03-2018 Źródło: inzynieria.com

Przygotowanie oraz realizacja projektu obejmującego renowację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej stanowi wyzwanie zarówno dla zamawiającego, jak i producenta oraz wykonawcy zadania. Z uwagi na fakt, iż inwestycje tego typu realizowane są często w gęstej zabudowie miejskiej i przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych, wymagają one indywidualnego podejścia i sporej precyzji. Wszystko po to, aby przedsięwzięcie przebiegło pomyślnie, a utrudnienia, które generują prace, były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, przedsiębiorców czy uczestników ruchu. Taki efekt jest możliwy do uzyskania, gdy spełnionych zostanie kilka kluczowych warunków. Po pierwsze, zastosowane produkty będą pochodzić od sprawdzonego i rzetelnego dostawcy, gwarantującego najwyższą ich jakość. Po drugie, prace zlecone zostaną doświadczonemu w danym obszarze działań wykonawcy. Po trzecie zaś, zarówno produkcja, jak i same roboty przebiegać będą w oparciu o wymagane normy oraz zasady BHP. M.in. w oparciu o takie założenia zadania realizuje firma Aquaren.


Fot. Aquaren Fot. Aquaren

Innowacyjne panele APS

Gliwickie przedsiębiorstwo w branży wod-kan znane jest przede wszystkim (choć nie tylko) jako producent cienkościennych paneli APS (Aquaren Panel System), wykorzystywanych do renowacji obiektów wodno-kanalizacyjnych, takich jak studzienki/komory kanalizacyjne, przepompownie oraz wszelkiego typu zbiorniki czy komory wodociągowe. Panele zabezpieczają je przed destrukcyjnym wpływem agresywnego środowiska już od pH 1, ale – poprzez zastosowanie masy iniekcyjnej wraz z siatką zbrojeniową – umożliwiają także odtworzenie, a nawet polepszenie pierwotnych parametrów konstrukcyjnych naprawianych obiektów. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje kompleksową, uwzględniającą każdy aspekt degradacji materiału, metodę renowacji obiektu.

Spośród innych, podobnych produktów, panele APS wyróżniają się m.in. technologią produkcji – panele wykonywane są w technologii nasączania infuzyjnego z pełną kontrolą procesu produkcyjnego. Aquaren to pierwsza firma, która zaproponowała dla rynku takie rozwiązanie. Gwarantuje to nie tylko wyższe wartości wytrzymałościowe, ale także powtarzalność produkcji. W praktyce oznacza to, że produkt, który trafia na plac budowy, jest w 100% zgodny z opisem, tj. parametrami, które określił producent materiału.

Fot. Aquaren Fot. Aquaren

Wysoką jakość zapewnia jednak nie tylko produkcja według ściśle określonych receptur i wytycznych, ale także wykonywana w warunkach fabrycznych kontrola. Panele są sprawdzane m.in. pod kątem składu kompozytu, doboru odpowiedniej mieszanki żywicy czy wartości podciśnienia w celu wytworzenia próżni wykorzystywanej do jego przesączenia. Wyroby firmy posiadają Aprobatę Techniczną ITB i są regularnie badane przez niezależne i akredytowane jednostki badawcze.

Wprowadzenie na rynek cienkościennych paneli GRP było podyktowane potrzebą, jaką dostrzegliśmy, działając w sektorze bezwykopowych renowacji i wykonując naprawy metodami tradycyjnymi, z wykorzystaniem m.in. powłok mineralnych. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom eksploatatorów i użytkowników sieci borykających się z problemem nadmiernej i stale postępującej korozji siarczanowej obiektów, proponując niezawodny system, w pełni gwarantujący kompleksowe zabezpieczenie naprawianych konstrukcji. Dziś możemy zaobserwować próby wdrożenia podobnych systemów przez inne firmy istniejące na rynku technologii bezwykopowych. Tym, co wyróżnia nasz system, jest gwarancja najwyższej jakości materiałów i wykonania – wyjaśnia Marek Pilarek, wiceprezes zarządu spółki.

Autorskie rozwiązanie zostało docenione podczas największego w Polsce wydarzenia w branży wodno-kanalizacyjnej – XXIV Międzynarodowych Targów WOD-KAN 2016. Firma uzyskała wyróżnienie w postaci nagrody Grand Prix przyznanej w kategorii najbardziej innowacyjny produkt.


Dobre kosztuje, ale się opłaca

Tym, co przekonało i do dziś przekonuje zamawiających do skorzystania z oferty spółki Aquaren, jest profesjonalne podejście do zleceń. Firma założona w 2006 r. jako rodzinna, od samego początku za fundament swojej pracy, oferowanych produktów oraz usług stawia najwyższą jakość. Nie korzysta z półśrodków i nie oszczędza ani na materiałach, ani na pracownikach, wiedząc, że tylko taki kierunek działań pozwala osiągnąć najwyższą jakość usług. Stawia też na sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują uczciwe ceny oraz rzetelną obsługę, czego efektem jest owocna i długoterminowa współpraca.

Wysoką jakość świadczonych usług zapewnia również łączenie funkcji producenta i wykonawcy. Dogłębna znajomość produktu, jego specyfiki i „zachowania” w różnych warunkach, pozwala zapobiec wielu nieprzewidzianym sytuacjom związanym z renowacją przy użyciu nieodpowiednich materiałów, co w rezultacie mogłoby wpłynąć na wydłużenie terminu realizacji przedsięwzięcia. W efekcie renowacja przebiega zgodnie z ustalonym harmonogramem, a czynniki związane z użyciem niewłaściwego materiału są zredukowane do minimum.

Choć to właśnie jakość produktu ma niebagatelne znaczenie dla powodzenia prac renowacyjnych, niezwykle istotny dla firmy jest także tzw. czynnik ludzki. Wykwalifikowany, doświadczony zespół jest w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem. Niejednokrotnie prace wykonywane są na kilku kontraktach jednocześnie, w których, ze względu na specyfikę pracy, wymagany jest jedynie bardzo doświadczony personel. Firma jest w stanie z sukcesem realizować takie inwestycje także dzięki sukcesywnie rozbudowywanemu parkowi maszynowemu, który jest dostosowywany do bieżących potrzeb i zleceń. Dysponuje aktualnie 12 specjalistycznymi pojazdami, m.in. samochodami technicznymi marki Iveco z zabudową do instalacji cienkościennych paneli GRP czy „pakerów” oraz pojazdami z zabudowanym sprzętem do przeprowadzenia instalacji rękawa CIPP i wykonania inspekcji CCTV. Aż 80% znajdujących się we flocie pojazdów ma mniej niż trzy lata. „Młody wiek” samochodów gwarantuje ich sprawność, a to przekłada się bezpośrednio na skuteczność w realizacji zadań oraz bezpieczeństwo pracowników i sąsiedztwa placu budowy, na terenie którego prowadzone są roboty renowacyjne.


Usługi „szyte na miarę”

Oferowane przez Aquaren usługi są „szyte na miarę” potrzeb zlecającego oraz przedmiotu renowacji. Przed realizacją każdego zamówienia wykonywana jest wizja lokalna, która pozwala ocenić stan obiektu oraz ustalić jego parametry. Dane dotyczące głębokości, średnicy, szerokości i pól powierzchni ścian, dna czy stropu umożliwiają z kolei oszacowanie wymiarów paneli i dobór odpowiednich żywic.

Dodatkowo, przed przystąpieniem do realizacji zadania, przeprowadzamy analizy dotyczące odpowiedniego zabezpieczenia budowy oraz przepompowania mediów transportowanych przez obiekty wod-kan – dodaje wiceprezes zarządu firmy.

Dowodem indywidualnego podejścia do zadań i wyboru metody wykonania renowacji jest też szerokie spektrum działalności spółki. Aquaren realizuje zadania polegające m.in. na renowacji kanałów z wykorzystaniem rękawa utwardzanego na miejscu (CIPP – ang. Cured in Place Pipe), renowacji punktowej kanałów „pakerem” czy metodą reliningu przy zastosowaniu rur GRP. Jednak to właśnie panelom APS zawdzięcza 60–70% ubiegłorocznego (2017 r.) obrotu.

Fot. Aquaren Fot. Aquaren

Od zawsze byliśmy i jesteśmy na budowie praktykami, podchodzącymi do każdego zadania indywidualnie. Kontrahenci, którzy zwracają się do nas o przedstawienie koncepcji konkretnych rozwiązań renowacyjnych, bardzo to doceniają – zaznacza Marek Pilarek, dodając, że taki odbiór firmy i jej oferty motywuje do dalszej pracy. Udoskonalanie produktów i poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań to dla przedsiębiorstwa priorytet. Jak zdradza wiceprezes, obecnie trwają prace nad nowym produktem, który ma być odpowiedzią na aktualne potrzeby zamawiających i znacząco usprawni przebieg prac renowacyjnych.

Takie podejście do produkcji umożliwia też przeprowadzenie precyzyjnej kontroli jakości, zarówno na etapie produkcji w fabryce, jak i w certyfikowanym instytucie. W procesie tym badane są rozmaite parametry: od wytrzymałości panelu na ściskanie i rozciąganie, przez zawartość włókna szklanego, aż po odporność na działanie substancji chemicznych. Wszystko po to, by potwierdzić właściwości fizyczne paneli i skontrolować ich jakość. Także na etapie prac renowacyjnych przeprowadzana jest kontrola wizualna i kontrola grubości paneli, a po ich zakończeniu wyrywkowo pobiera się próbki materiału, by w warunkach laboratoryjnych zbadać jego właściwości.

Dodatkową korzyścią produkcji na zamówienie jest bardzo ważny aspekt ekologiczny. Panele nie są produkowane na zapas czy w rozmiarze innym niż dostosowany do konkretnego zlecenia. Ogranicza to do minimum ilość odpadów kierowanych do energochłonnej utylizacji. W dzisiejszych czasach, gdy wymogi dotyczące ochrony środowiska są bardzo wysokie, a inwestorzy traktują je coraz częściej priorytetowo, to bardzo ważna kwestia i walor oferowanych usług.

Wysokiej jakości produkt, sprawdzeni dostawcy, wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem, produkcja „szyta na miarę”, aspekt ekologiczny realizowanych prac oraz kontrola jakości – to bardzo ważne czynniki, wpływające na powodzenie przedsięwzięcia i spełnienie nawet najwyższych wymagań zamawiającego. Wszystko to przemawia też na korzyść i rozwój branży bezwykopowej, bo, jak podkreśla Marek Pilarek, jeśli ktoś już raz przekonał się do „bezwykopówki” – na pewno do niej wróci.

Przeczytaj także: Dobór odpowiedniej metody renowacji kanałów i studni kanalizacyjnych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia