• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Panele APS w procesie renowacji wybranych obiektów w 2016 r.

Cienkościenne panele do bezwykopowej renowacji obiektów infrastruktury podziemnej


Opublikowano: 07-02-2017 Źródło: inzynieria.com

Nowoczesne, bezwykopowe metody renowacji obiektów wodno-kanalizacyjnych pozwalają na znaczne skrócenie czasu realizacji zadania, a dodatkowo umożliwiają ich przeprowadzenie bez znaczącej ingerencji w otoczenie. Nic więc dziwnego, że są coraz częściej wybierane przez inwestorów do planowanych realizacji.


Panele APS w procesie renowacji wybranych obiektów. Fot. Aquaren Panele APS w procesie renowacji wybranych obiektów. Fot. Aquaren

Inspekcja TV. Fot. Aquaren Inspekcja TV. Fot. Aquaren

Największe wyzwania: renowacja sieci w terenie zurbanizowanym

Rozbudowa istniejących sieci kanalizacyjnych oraz wodociągowych z jednej strony, a z drugiej ich modernizacja – to dwie główne grupy inwestycji, realizowanych przez miejskie przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne w całym kraju. Zadania z tej drugiej grupy bardzo często prowadzone są w terenach zabudowanych i dlatego są przedsięwzięciami szczególnie wymagającymi.

Położenie sieci przeznaczonej do modernizacji w centrach miast czy na terenach zurbanizowanych w dużym stopniu determinuje również wybór odpowiedniej metody naprawy. Renowacje prowadzone są w terenach z silnie rozwiniętą infrastrukturą podziemną. W związku z tym użycie tradycyjnych metod wykopowych jest często w ogóle niemożliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach okazują się działania bezwykopowe, które do minimum ograniczają ingerencję w stan istniejący. Co istotne, na takie rozwiązania decydują się nie tylko przedsiębiorstwa działające w największych polskich miastach, ale również te, które są odpowiedzialne za sieci w mniejszych miejscowościach.

Największymi wyzwaniami, które stoją przed firmami wykonującymi renowacje sieci kanalizacyjnych na terenach zabudowanych, jest mały obszar wykonywania robót. Ze względu na to, że prace realizowane są często w miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszy i samochodowy, szczególnie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsc wykonywania robót – wyjaśnia Marcin Kończak, specjalista ds. technicznych i realizacji kontraktów w firmie Aquaren. Firma ta może pochwalić się innowacyjną metodą własnego autorstwa Aquaren Panel System (APS), wykorzystywaną podczas renowacji obiektów infrastruktury, tworzących sieci kanalizacyjne oraz wodociągowe. Metoda APS została stworzona na bazie cienkościennych paneli GRP, w których zastosowano technologię infuzji do nasączania matotkanin odpowiednimi żywicami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie panelu o idealnej proporcji grubości ścianki i sztywności. System ten może być z powodzeniem wykorzystywany jako kompleksowe zabezpieczenie studzienek, komór zbiorników oraz innych konstrukcji tego typu przed wpływem agresywnego środowiska panującego wewnątrz tego typu obiektów wraz z odtworzeniem ich parametrów konstrukcujnych.

Przykłady realizacji

W 2016 r. firma Aquaren wygrała i zrealizowała kilkanaście przetargów. Projekty dotyczyły przede wszystkim renowacji sieci przy użyciu paneli, które są jej sztandarowym produktem.

Wśród inwestycji obejmujących bezwykopową renowację sieci wymienić należy bezwykopowy remont 1,7-kilometrowego kanału deszczowego wzdłuż ul. Grójeckiej w Warszawie. W ramach realizacji tego zadania firma wykonała renowację 50 komór kanalizacyjnych z wykorzystaniem cienkościennych paneli GRP.

Ciekawym przedsięwzięciem były tegoroczne renowacje zrealizowane na zamówienie Kaliskich Wodociągów. Modernizacji poddano 25 sztuk komór. Ale wyzwaniem było to, iż mają one nie okrągły, a prostokątny przekrój. Montowane przez właz płaskie panele zdały egzamin.

Na zlecenie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach dokonano renowacji kanału głównego za pomocą rękawa utwardzanego na miejscu (CIPP) oraz krótkich napraw punktowych, tzw. pakerów. Podczas realizacji zadania konieczna była też naprawa studni kanalizacyjnych. W tych pracach również sprawdziły się wspomniane cienkościenne panele GRP. Warto dodać, że roboty wykonywano na głębokości 7,5 m, a zatem i w tym przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem było zastosowanie metody bezwykopowej.

W Sztumie k. Gdańska do renowacji przeznaczono studnię rozprężną, do której było wpiętych kilka przewodów tłocznych. Betonowy obiekt uległ silnej korozji. W tej sytuacji zdecydowano o montażu paneli GRP, które dobrze sprawdzają się w agresywnym środowisku.

Aquaren Panel System (APS) gwarantuje kompleksowe zabezpieczenie w postaci ochrony przed wpływem agresywnego środowiska panującego wewnątrz studzienek, komór, zbiorników i innych konstrukcji tego typu. Równocześnie zapewnia odtworzenie parametrów konstrukcyjnych wymienionych obiektów – tłumaczy Marcin Kończak.

Na listę ciekawych realizacji wpisują się również zadania zrealizowane na zlecenie Browaru w Żywcu. W ramach tych projektów wykonano (przy użyciu paneli GRP) renowację komór i studni kanalizacyjnych oraz obiektów technologicznych browaru.

Na terenie Browaru w Żywcu przy pomocy rękawa utwardzanego na miejscu (CIPP) i kształtek kapeluszowych przeprowadzono także kompleksową renowację kolektora zrzutowego kanalizacji wraz z przyłączami, znajdującego się pod czynną halą produkcyjną, co było pod względem logistycznym nie lada wyzwaniem, z powodu braku możliwości przerwania produkcji browaru.

Czytaj więcej: Historia o Kopciuszku, czyli o tym, jak nieznana firma dostała prestiżową nagrodę i …

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia