IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur (IKT, pl. Instytut Infrastruktury Podziemnej) co roku publikuje raport (LinerReport), w którym ocenia wykładziny renowacyjne w odniesieniu do czterech kryteriów: modułu sprężystości, wytrzymałości na zginanie, grubości ścianki oraz szczelności. Jak podkreślają eksperci z IKT: naprawdę dobre produkty powinny przejść pozytywnie wszystkie cztery testy.
Wykładziny do renowacji: jak wybrać najlepsze? Fot. IKT
Z tegorocznego raportu IKT wynika, że wiele produktów nadal nie spełnia wymagań w zakresie wszystkich czterech kryteriów. Eksperci poddali testom 2152 próbki pobrane na budowach Niemczech, Anglii, Holandii, Austrii, Szwajcarii i Czechach w ciągu 2017 r. Wśród nich naukowcy wyróżnili 1898 próbek wykładzin z żywicy wzmacnianej włóknem szklanym GFK oraz 254 próbki wykładzin filcowych (próbki dostarczali zamawiający – w 67% oraz firmy renowacyjne, w 33%).
Moduł sprężystości
Niemal wszystkie wykładziny pozytywnie przeszły test w zakresie modułu sprężystości; mimo to zaobserwowano spadek w tym zakresie. W 2017 r. „zaledwie” 97,4% produktów uzyskało wymaganą wartość modułu sprężystości, podczas gdy rok wcześniej było to 98,9%. Trudno jednak mówić w tym wypadku o trendzie spadkowym, uzyskany wynik jest niezwykle wysoki; aż 15 z 25 firm spełniło wymagania w 100%.
Wytrzymałość na zginanie
W tym obszarze również poszczególne próbki uzyskały wysokie wyniki – 14 firm osiągnęło wymagane 100% – jednak różnice pomiędzy pozostałymi osiągami były o wiele bardziej zróżnicowane. Najgorszy z uzyskanych wyników kształtował się na poziomie zaledwie 70%.
Grubość ścianki
Średnie wyniki pomiarów grubości ścianki okazały się gorsze niż w dwóch poprzednich latach (odpowiednio o 1,7 i 0,9%), spora też była rozpiętość rezultatów. Najgorszy z uzyskanych rezultatów to jedynie 60%.
Próba szczelności
Wyniki próby szczelności pozostały na wysokim poziomie, podobnie jak w roku ubiegłym – donosi IKT. Wymagania zostały spełnione na poziomie 99,1%. Warto zauważyć, że to jednocześnie najwyższa wartość średnia ze wszystkich czterech kryteriów, aż 17 firm uzyskało pozytywne rezultaty.
Jak można ocenić jakość renowacji w 2017 r.?
W ogólnej ocenie można uznać, że wyniki prób przeprowadzonych w 2017 r. kształtują się na wysokim poziomie – zadecydowali eksperci. Wartości średnie spełnionych kryteriów plasują się powyżej 95%, a wielu firmom udało się osiągnąć pozytywne rezultaty w 100%. Martwi fakt, że średnie wartości dla modułu sprężystości, wytrzymałości na zginanie oraz grubości ścianki są gorsze niż w poprzednich latach. Niepokojące jest również niezwykle wysokie zróżnicowanie wyników i rozrzut od wartości średnich.
Autorzy LinerReport zaznaczają, że sytuacja, w której próbka spełnia mniej niż cztery kryteria, powinna być uznawana za niedopuszczalną – wynik ten jest według nich niewystarczający. Powyższe wytyczne są powszechnie uznawanym standardem i stanowią podstawę realizacji większości kontraktów renowacyjnych – podkreślają. Jak wynika z raportu, udział próbek, które w 2017 r. spełniły wszystkie cztery kryteria jednocześnie, wyniósł 63%, o 2% więcej, niż w roku ubiegłym. Choć wynik ten może cieszyć, należy pamiętać o tym, że ponad 1/3 próbek nie przeszła badań z wynikiem pozytywnym.
Szczegółowy raport znaleźć można w najnowszym numerze kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” (nr 1/2018 [69])
Przeczytaj także: Niestandardowy relining w Warszawie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.