W Warszawie odbędzie się modernizacja kolektora Burakowskiego, jednego z najważniejszych elementów systemu ściekowego stolicy. Zadanie wykona konsorcjum firm: BLEJKAN S.A., ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych sp. z o.o. oraz TERLAN sp. z o.o. Wykorzystana zostanie nowatorska metoda, która w Polsce będzie zastosowana po raz pierwszy na taką skalę.
Niestandardowy relining w Warszawie. Fot. DedMityay/Shutterstock
Mowa o rozwinięciu bezwykopowej metody renowacji kanałów przy użyciu paneli GRP o kształcie niekołowym, tzw. reliningu. Wnętrze kolektora Burakowskiego zostanie wyłożone 1600 modułami (około 3200 segmentami) z żywic poliestrowych. Panele GRP zostaną dostarczone przez firmę Marplast sp. z o.o.
Zdecydowano się na taki sposób renowacji m.in. ze względu na konieczność maksymalnego ograniczenia utrudnień w ruchu ulicznym – na odcinku pierwszych 3 km kolektora zaplanowano tylko jeden wykop.
Dodatkowe atuty, które przeważyły o wyborze tej technologii, to: wytrzymałość konstrukcji, możliwość pokonywania znacznych załamań i łuków kanałów, a tym samym utrzymanie maksymalnie dużego pola przekroju kolektora po renowacji. Ważnym argumentem była również stosunkowo niska masa pojedynczych segmentów modułów. Zbyt duże obciążenia mogłyby doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji kanału – tłumaczy Marek Gromada, wiceprezes firmy BLEJKAN S.A.
Ciekawostką jest, że w transporcie segmentów wewnątrz kolektora będzie pomagać specjalny pojazd, który w sumie pokona aż 12 tys. km!
Pierwsze panele mają zostać zamontowane w drugiej połowie tego roku, a koniec wszystkich prac zaplanowano na wrzesień 2020 r. Wartość całej inwestycji to blisko 110 mln zł netto.
Więcej o skomplikowanym zadaniu w Warszawie przeczytasz w najnowszym kwartalniku „Inżynieria Bezwykopowa” (nr 69).
Firma BLEJKAN S.A. świadczy usługi z zakresu renowacji przewodów kanalizacyjnych, wodociągowych, ciśnieniowych, technologicznych i gazowych z zastosowaniem pełnego wachlarza technologii bezwykopowych, ze szczególnym uwzględnieniem najnowocześniejszych rozwiązań dostępnych na rynku. Potencjał kadrowy, technologiczny oraz sprzętowy umożliwia spółce realizację kilkunastu (a w zależności od ich rozmiaru, nawet kilkudziesięciu) kontraktów równocześnie, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. W najbliższym czasie przedsiębiorstwo zamierza jeszcze bardziej zaangażować się w działania poza Polską, co jest efektem inwestowania w zagraniczne spółki. Rozwija również działalność na terenie kraju, gdzie również inwestuje w rodzime spółki, dzięki czemu rozszerza wachlarz swoich możliwości, zarówno w obszarze bezwykopowej renowacji, jak i budowy.
Zobacz zdjęcia – BLEJKAN w Krakowie: renowacja syfonu pod Wisłą w technologii CIPP
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.