Zakład Hydrotechniczny KGHM Polska Miedź S.A. (KGHM) podpisał z firmą Budimex S.A. kontrakt obejmujący realizację I etapu rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych (OUOW) „Żelazny Most” o kwaterę południową. Wartość umowy to 578 mln zł.
OUOW „Żelazny Most”, Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy. Fot. Budimex
W OUOW „Żelazny Most”, który znajduje się na wschód od Polkowic przy miejscowości Rudna, w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, deponowane są odpady poflotacyjne rud miedzi pochodzących ze wszystkich zakładów górniczych KGHM Polska Miedź S.A. Jest to integralny element ciągu technologicznego pozwalającego na produkcję miedzi. Jego rozbudowa ma zagwarantować bezpieczne funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym przez kolejne lata, a nawet dekady.
Lokalizacja OUOW „Żelazny Most”. Źródło: Google Maps
Prace związane z przystosowaniem istniejącego obiektu do rozbudowy rozpoczęto w 2017 r., natomiast prawomocna decyzja środowiskowa została uzyskana w połowie stycznia br., a pozwolenie na budowę – 2 marca br.
Budowa kwatery południowej będzie prowadzona dwuetapowo. Budimex odpowiedzialny jest za realizację pierwszego etapu inwestycji, tj. za prace przygotowawcze oraz za budowę zapór okalających kwaterę południową: zapory wschodniej zlokalizowanej na terenie gminy Rudna oraz zapory zachodniej na terenie gminy Polkowice.
Realizacja tej części projektu ma trwać do połowy 2020 r., a zakończenie wszystkich zaplanowanych prac przewidziano na koniec 2021 r. Po jej zakończeniu będzie możliwe deponowanie odpadów poflotacyjnych na całej powierzchni nowej kwatery.
KGHM wybrał najbezpieczniejszy wariant konstrukcji oraz uszczelniania zapór zarówno pod względem hydrotechnicznym, jak i środowiskowym przy rozbudowie OUOW „Żelazny Most” – twierdzi Budimex. Jak podał wykonawca, docelowa objętość kwatery południowej wyniesie około 170 mln m3, długość zapór zewnętrznych około 6400 m, a wysokość maksymalnie 60 m. Plaże będą szerokie na co najmniej 200 m.
Budowę istniejącego obiektu „Żelazny Most” rozpoczęto w 1974 r., a w 1977 r. włączono go do eksploatacji; jednocześnie ruszyła jego rozbudowa.
KGHM to jeden z czołowych producentów miedzi oraz srebra na świecie, funkcjonuje już od ponad 60 lat. Spółka prowadzi zaawansowaną technologicznie działalność poszukiwawczo-wydobywczą.
Przeczytaj także: Dwukierunkowy ruch w Porcie Gdańsk
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.