9 maja br. w Gdyni, przy InfoBoksie (ul. Świętojańska 30), na oczach mieszkańców powstawać będzie pokazowy ogród deszczowy. Warsztaty poprowadzi Elżbieta Urbaniak: projektant, ogrodnik, edukator ekologiczny i społecznik.
Ogród deszczowy w Gdyni. Część elementów została zamontowana wcześniej. Fot. gdynia.pl
W wyniku współpracy Urzędu Miasta Gdyni i edukatorów przyrodniczych z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Gdynia będzie mogła pochwalić się ogrodem deszczowym.
Jak przypomina magistrat, taki ogród pozytywnie wpływa na mikroklimat, podnosi jakość życia i poprawia czystość wód – zarówno tych podziemnych, jak i powierzchniowych. Ma on wiele zalet i jest przyjazny dla środowiska.
Gdyński ogród deszczowy będzie zasilany deszczem padającym na dach InfoBoksu. Obok budynku postawiono już donicę ze specjalnymi gatunkami roślin i odpowiednio ułożonymi warstwami ziemi. Woda zgromadzona na dachu jest odprowadzana rynnami, jednak nie będzie, tak jak do tej pory, prowadzona do odpływu, ale rynny zostaną zamontowane tak, aby kończyły się nad donicą. Woda będzie swobodnie spływać z dachu wprost do ogrodu deszczowego.
Następnie deszczówka będzie przepływać przez warstwy filtracyjne złożone, od góry, z mieszaniny ziemi z piaskiem, czystego piasku i porowatego żwiru bądź keramzytu. Dzięki temu w strefie korzeniowej roślin powstanie specyficzne środowisko, w którym mogą rozwijać się bakterie tlenowe i beztlenowe – to one w największym stopniu przyczyniają się do oczyszczenia wody.
Mam nadzieję, że ogród będzie samowystarczalnym bytem zasilanym dzięki siłom natury. I jako przykład konstruktywnego wykorzystania i zagospodarowania deszczówki będzie służył ludziom oraz przyrodzie. Liczę też, że stanie się inspiracją dla innych – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Uroczyste otwarcie ogrodu deszczowego odbędzie się w czwartek, 10 maja, o godz. 12.00. Wydarzenie to zostało włączone do europejskiej akcji #EuGreenWeek jako element ekologicznego kierunku myślenia o przestrzeni miejskiej.
Dyskusja na temat rozwiązań dot. gospodarowania wodami opadowymi zostanie podjęta m.in. w trakcie monachijskich targów IFAT (międzynarodowego wydarzenia obejmującego zagadnienia gospodarowania wodą, ściekami, odpadami i surowcami), które odbędą się w dniach 14–18 maja br.
Przeczytaj także: W Indianapolis powstaje 45 km tuneli kanalizacyjnych, zbierających m.in. deszczówkę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.