Wodociągi Kościańskie sp. z o. o. w maju br. ogłosiły pilny przetarg na remont kanalizacji sanitarnej w ul. Maya (pomiędzy ulicami Dąbrowskiego a Korczaka). Szybkie tempo działania ws. renowacji rurociągu związane było z rezultatem inspekcji CCTV kanału kanalizacji sanitarnej.
Do renowacji kanału wykorzystano metodę reliningu krótkiego. Fot. Wodociągi Kościańskie
W wyniku przeprowadzonej inspekcji CCTV okazało się, że na odcinku około 35 m rura nie posiada sklepienia, tj. mówiąc potocznie, górnej części. Co ciekawe, nie zgłoszono żadnego problemu tudzież awarii – sklepienie zastąpiła poniekąd podbudowa krawężnika drogowego, pod którym znajduje się ten odcinek sieci.
Fot. Wodociągi Kościańskie
W jaki sposób rura uległa zniszczeniu?
Prezes zarządu spółki Wodociągi Kościańskie Dawid Borkowski tłumaczy: nastąpiła korozja siarczanowa, która dosłownie „strawiła” betonową rurę. Dlaczego jednak tylko górną część? Ścieki płynące ślizgiem rury zabezpieczały powierzchnię betonu, natomiast gazy – głównie siarkowodór – zbierały się w górnych odcinkach sieci w pobliżu przepompowni i wyższych odcinków kanalizacji. To ten gaz ma głównie wpływ na występowanie korozji siarczanowej.
Renowacja rurociągu
Remont kanalizacji objął jeden odcinek sieci: od studni do studni, o długości 77 m i średnicy DN300. Jest to odcinek początkowy ze spływem w kierunku ul. Słowackiego. Wybrana metoda renowacyjna to krótki relining (KMR).
Do istniejącego, skorodowanego betonowego kanału wprowadzono rury PE o mniejszej średnicy, w tym przypadku DN200 – wyjaśnia Borkowski. Zmniejszenie średnicy na tym odcinku nie będzie stanowić problemu z uwagi na to, że jest to odcinek początkowy sieci i nie jest do niego podłączonych zbyt wielu klientów.
Jak opisuje prezes Wodociągów Kościańskich, każda z rur łączona była na uszczelkę i wciskana specjalnym urządzeniem wyposażonym w siłowniki hydrauliczne. Następnie każde z połączeń przyłączy z rurą główną było odkopywane i łączone z krótkimi modułami. Ostatnim etapem było wypełnienie przestrzeni między starą a nową rurą. W naszym przypadku dodatkowo studnia początkowa i końcowa zostały wyremontowane chemią budowlaną i natryskiem polimocznika.
Renowację rurociągu dla Wodociągów Kościańskich wykonała firma Coatreno z Poznania. Kontrakt sygnowano 9 maja br., a realizacja projektu trwała miesiąc.
Fot. Wodociągi Kościańskie
Odbiór prac wykonawczych nastąpił po otrzymaniu dokumentacji z inspekcji CCTV, która pozwoliła ocenić, czy renowacja została przeprowadzona prawidłowo, a kanał jest szczelny – zapewnia Borkowski.
Wodociągi Kościańskie przyjęły zasadę, w myśl której corocznie przeprowadzają renowację najstarszych odcinków kanalizacji sanitarnej. Zlecono wykonanie ekspertyzy dotyczącej stanu wybranych najstarszych kanałów, aby zinwentaryzować odcinki, w których przypadku konieczna będzie naprawa i móc zobrazować sobie rozmiar potrzebnych prac. Remonty sieci sanitarnej muszą na stałe wpisać się w zadania przedsiębiorstwa, by w ten sposób mogło ono zapobiec awariom, a także infiltracji wody do kanalizacji i eksfiltracji ścieku do gruntu.
Wodociągi Kościańskie, poza zadaniami wchodzącymi w zakres zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, prowadzą usługi obejmujące m.in. odbiór techniczny sieci, czyszczenie sieci z wykorzystaniem specjalistycznych pojazdów, wynajem oraz badania laboratoryjne wody i ścieków w akredytowanym laboratorium.
Długość sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Kościan i w najbliższej jego okolicy wynosi ponad 66 km, w tym ponad 2 km rurociągów to przewody tłoczne. Jak podaje kościańskie przedsiębiorstwo, na system kanalizacyjny składa się również siedem przepompowni zlokalizowanych w różnych częściach miasta.
Przeczytaj także: Mikrotuneli na trasie Nord Stream 2 nie będzie?
Więcej na temat ciekawych projektów bezwykopowej renowacji już niedługo podczas XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.