Pięć lat trwała budowa tłoczni gazu na terenie węzła przesyłowego Odolanów. Wart około 23 mln zł obiekt jest elementem Korytarza Gazowego Północ–Południe i ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego w tej części Europy. Tłocznia jest 15. takim obiektem w polskim systemie przesyłowym.
Budowa tłoczni gazu Odolanów trwała pięć lat. Fot. SergBob / Shutterstock
Budowa tłoczni pozwoli na nieprzerwany odbiór gazu z Niemiec (z punktu wejścia w Lasowie k. Zgorzelca) i kierowanie nadwyżek surowca do Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach. Umożliwi także elastyczną pracę węzła, tj. współpracę tłoczni z gazociągami wchodzącymi i wychodzącymi z węzła. W przyszłości tłocznia ma zostać rozbudowana – ma to związek z realizacją projektu Baltic Pipe, tj. połączenia systemów przesyłu gazu w Polsce i Danii.
Korytarz Północ–Południe, którego częścią jest nowa tłocznia, połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG Adria (Krk, Chorwacja). To jedna z najważniejszych inicjatyw Europy Środkowo-Wschodniej, której celem jest m.in. integracja rynku gazowego w Europie.
Jak informował kilka dni temu Gaz-System, trwają też intensywne prace przy budowie gazociągu DN1000 Lwówek–Odolanów (długość rurociągu to 168 km), który będzie stanowił ostatni element magistrali łączącej świnoujski terminal z podziemnymi zbiornikami gazu w Mogilnie i Wierzchowicach. Zakończenie robót planowane jest na I kwartał przyszłego roku.
Przeczytaj także: Gazociąg Lwówek–Odolanów: zakończono II etap prac
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.