– Budowa nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma kolosalne znaczenie dla Polski Wschodniej, w szczególności dla Warmii i Mazur – powiedział 7 lipca br. w Ostródzie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ocenił, że przekop przez Mierzeję Wiślaną da wielkie możliwości rozwojowe dla regionu i portu w Elblągu.
Czy przekop przez Mierzeję Wiślaną zostanie zrealizowany? Trwa oczekiwanie na decyzję. Fot. Konstantin Tronin/Shutterstock
Inwestor, tj. Urząd Morski w Gdyni, złożył w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie raport oddziaływania na środowisko tej inwestycji i teraz czeka na opinię Dyrekcji. Trwają jeszcze prace dotyczące projektu. Jeżeli RDOŚ wyrazi zgodę na przeprowadzenie inwestycji, jesienią może zostać ogłoszony przetarg budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną.
Będzie to budowa w kompleksowym rozwiązaniu, czyli najpierw układ drogowy, budowa mostów zwodzonych, następnie budowa śluzy i toru podejściowego wraz z falochronami. Ta inwestycja, choć ryzykowna, jest w stu procentach gwarantowana przez budżet państwa – zaznaczył Gróbarczyk.
Szef resortu gospodarki morskiej dodał jeszcze, iż wartość inwestycji to obecnie 880 mln zł. Kwota ta uległa podwyższeniu, gdyż program budowy kanału przyjęto już 2007 r. Minister zapewnik jednak, że inwestycja w żaden sposób nie jest zagrożona i wydaje się, że zgodnie z planem w 2022 r. przekop będzie ukończony.
Co ważne, kanał ma stać się jednym z elementów Vii Carpatii, połączenia północ–południe. Jednocześnie, port w Elblągu nie będzie konkurencją dla portów w Gdańsku czy w Gdyni, a jedynie portem wspomagającym. Może być też alternatywą dla małych przedsiębiorców, którzy nie mogą pozwolić sobie, ze względów finansowych, na korzystanie z dużych portów.
Inwestycja budzi też kontrowersje: zarząd woj. pomorskiego negatywnie zaopiniował plany inwestycji. W jego ocenie budzi ona obawy ze względów ekonomicznych i przyrodniczych. Z kolei sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Jak ocenił, jest to inwestycja istotna dla rozwoju całego subregionu elbląskiego.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma powstać w miejscowości Nowy Świat. Jego długość wynieść ma około 1300 m długości i 5 m głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 mi szerokości 20 m.
Via Carpatia w Polsce osiągnie długość około 760 km. Trasa ta zostanie poprowadzona głównie po śladzie drogi ekspresowej S19, ale też S8, S17, S61. Na polskim odcinku wybudowane zostaną też cztery tunele drogowe.
Przeczytaj także: Gróbarczyk: Wisła ma potencjał. Czy rzeka zostanie zagospodarowana?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.