Zarząd Emitenta opiera powyższy wniosek na aktualnym stanie uzgodnień dotyczących projektu EFRA, pomiędzy LOTOS Asfalt, Emitentem oraz KT oraz na wynikach własnych analiz – napisano w komunikacie, podając, że zaawansowanie realizacji projektu pod koniec czerwca br. wynosiło 95,5%.

Na ten moment gotowe do uruchomienia są dwie z trzech kluczowych instalacji: produkcji wodoru oraz destylacji próżniowej dla pozostałości z procesu hydrokrakingu. Jeśli chodzi o trzecią instalację – opóźnionego koksowania – ostateczny termin uzyskania statusu RFSU (ang. Ready For Start Up – gotowość do uruchomienia) jest obecnie ustalany.

Lotos w kompleks instalacji EFRA zainwestował 2,3 mld zł. Celem jest uczynienie z rafinerii w Gdańsku najnowocześniejszego zakładu tego typu na świecie. Ma w tym pomóc wzrost marży na przerobie każdej baryłki ropy naftowej (o 2 USD na baryłkę), dzięki czemu możliwe będzie wytworzenie 900 tys. ton dodatkowych wysokomarżowych produktów rocznie, głównie oleju i paliwa lotniczego.

Grupa Lotos to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniem, wydobyciem oraz przetwórstwem ropy naftowej i dystrybucji produktów ropopochodnych. Najważniejszą jego częścią jest rafineria ropy naftowej w Gdańsku.

Przeczytaj także: Fuzja Orlenu z Lotosem pewna na 95%