W tym roku rozwijamy się i kończymy realizować te starsze kontrakty, a perspektywy są coraz lepsze – przetargów jest więcej i są one atrakcyjniejsze – mówi w rozmowie z „Inżynierią Bezwykopową” Marek Gromada, wiceprezes firmy BLEJKAN S.A., niekwestionowanego lidera w branży bezwykopowej renowacji przewodów podziemnych.

Jak wyjaśnia wiceprezes, wśród najbardziej znaczących zamówień jego firmy na pewno warto wskazać trzy zadania w Krakowie, których łączna wartość to około 30 mln zł.

Wykonaliśmy w Krakowie jedną z największych i bardzo skomplikowaną instalację wykładziny CIPP o średnicy 1500 mm, utwardzanej promieniami UV, na długości około 275 m w ramach renowacji syfonu kolektora ściekowego pod rzeką Wisłą – mówi Marek Gromada.

W tym roku 50. urodziny obchodzi poznańska firma WUPRINŻ S.A., zajmująca się m.in. budową i renowacją sieci oraz obiektów wod-kan, w tym przy użyciu metod bezwykopowych, budową stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków oraz działalnością deweloperską.

Obecnie WUPRINŻ S.A. zatrudnia 200 osób, działa już nie tylko w Wielkopolsce, ale także na terenie całego kraju. W najnowszych wydaniu naszego kwartalnika opublikowaliśmy galerię zdjęć pokazującą najważniejsze momenty w historii firmy. 

Zachęcamy także do przeczytania artykułu Adama Boka z firmy Proma sp. z o.o., który wyjaśnia zagadnienia związane z właściwościami laminatów szklano-żywicznych nowej generacji.

Podczas budowy gazociągów na obszarach o gęstej zabudowie, przy pokonywaniu przeszkód terenowych lub terenów przyrodniczo cennych, stosowane są zwykle metody bezwykopowe. Spośród tego typu technik najczęściej do realizacji przekroczeń wybierane są: przeciski hydrauliczne, mikrotunelowanie, horyzontalne wiercenia kierunkowe (HDD) oraz technologia Direct Pipe. Bezwykopowa instalacja rurociągów wymaga jednak właściwego ich zabezpieczenia.

W artykule przeczytamy m.in. o tym, jakie parametry są najistotniejsze w kontekście zastosowania laminatów jako zabezpieczenia izolacji antykorozyjnej podczas stosowania metod bezwykopowych.

Od marca do grudnia 2017 r. w Pruszkowie firma Aquaren zmodernizowała niemal 2 km sieci kanalizacji ogólnospławnej. Do renowacji kanału ogólnospławnego wybrano moduły GRP instalowane w technologii reliningu, a w komorach instalowano cienkościenne panele GRP. W sumie renowacji poddano trzy odcinki kanalizacji o różnych średnicach i długościach: DN800 (879,9 m), DN1000 (378,7 m) oraz DN1400 (713,2 m) oraz 32 komory.

Więcej o tym zadaniu firmy Aquaren można przeczytać w artykule pt. „Relining w Pruszkowie”.

Z technologii bezwykopowych korzysta się także w górach. Podczas budowy odcinka kanalizacji sanitarnej w Białym Dunajcu konieczne okazało się zastosowanie przewiertu sterowanego. Do prac wiertniczych zmobilizowano maszynę, która spełniała wszystkie warunki niezbędne do pracy w trudnych warunkach górskich. Prace wiertnicze prowadzono w formacjach utworzonych przez łupek i glinę, w pobliżu zabudowań, pod garażem oraz pod istniejącą już siecią wodociągową.

Zamówienie zrealizowano przy użyciu maszyny GrundoDRILL 18ACS. Więcej o tym zadaniu można dowiedzieć się czytając artykuł Przemysława Koniecznego (DTA-Technik sp. z o.o. Tracto-Technik w Polsce) pt. „The King of Rock na budowie w Białym Dunajcu”.

Firma JL Maskiner w Polsce sp. z o.o. to od 25 lat wyłączny dealer marki Ditch Witch® w naszym kraju. W najnowszym numerze tygodnika można zapoznać z cechami charakterystycznymi urządzeń, jakie firma posiada w swojej ofercie.

Np. wiertnica kierunkowa JT30AT posiada najmocniejszy w tej klasie silnik o mocy brutto 160 KM (119 kW). To także najcichsza wiertnica kierunkowa w swojej klasie (maksymalny poziom ciśnienia akustycznego odczuwany przez operatora to 85 dBA), ponadto 2,26 m szerokości oznacza, że świetnie spisuje się w ograniczonych przestrzeniach.

Z kolei wiertnica JT10 wyposażona jest w wysokowydajny silnik Deutz® diesel o mocy 66 KM (49 kW), spełniający normy emisji spalin Tier 4. To również najmocniejsza wiertnica w swojej klasie. Siła nacisku/uciągu wynosi 4,48 ton (44 kN), a moment obrotowy jest o 27% wyższy niż w konkurencyjnych maszynach.

O rozsądnym gospodarowaniu wiedzą i doborze najlepszych rozwiązań rozmawiamy z Łukaszem Rybackim, prezesem firmy Terlan sp. z o.o.

Liczba kontraktów renowacyjnych rośnie sukcesywnie – jest to znak, że rozwijamy się w tym kierunku, który przyjęliśmy. Rozwój w zakresie bazy sprzętowej i kadry spowodował, że dziś wykonujemy kilkanaście, czasem kilkadziesiąt zadań rocznie. Jest to też dowód na większe zaufanie zamawiających do technik renowacyjnych i nas samych. To, co można zauważyć od razu, to zmiana „istoty rzeczy” powierzanych zakresów prac – dziś w największych miastach w Polsce realizowane są kontrakty renowacyjne na kluczowych dla zamawiających odcinkach sieci wod-kan. Cieszymy się, że możemy w tych procesach uczestniczyć i na pewno będziemy starali się pomagać jeszcze bardziej – mówi prezes Łukasz Rybacki.

W tym roku 25-lecie działalności obchodzi Uponor Infra w Polsce. Choć należy zaznaczyć, że firma ma znacznie starsze korzenie.

W Polsce funkcjonujemy od 1993 r. Obecnie zatrudniamy blisko 200 osób. Posiadamy biura w Warszawie, Gliwicach i Kleszczowie, gdzie mamy też własną fabrykę. Do tego, na terenie całego kraju, funkcjonuje sieć przedstawicieli regionalnych. Jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy częścią światowego koncernu, który w tym roku obchodzi setne urodziny, więc tak naprawdę bazujemy na 100-letnim doświadczeniu – mówi w rozmowie z „Inżynierią Bezwykopową” Edyte Zalewska, dyrektor sprzedaży firmy Uponor.

W dalszej części rozmowy Edyta Zalewska wyjaśnia m.in. to , dlaczego w pewnym momencie firma bardzo mocno postawiła na system PEHD, czy opowiada o współpracy z tak wielkimi zamawiającymi jak np. PKN Orlen.

Projekty renowacyjne obejmujące przewody ciśnieniowe zdobywają na świecie coraz większy udział w rynku CIPP (ang. Cured In Place Pipe). M.in. dlatego w 2018 r. zostanie opublikowany nowy standard odnoszący się do renowacji przewodów ciśnieniowych z wykorzystaniem tej metody. Współautorem artykułu dotyczącego zachowania zmęczeniowego w tych przewodach w warunkach dynamicznego obciążenia jest Nils Füchtjohann z firmy SAERTEX multiCom.

Zdaniem współautora, istnieje pilna potrzeba wypracowywania praktycznych podejść do testowania i oceny obecnych na rynku różnorodnych produktów do renowacji przewodów ciśnieniowych metodą CIPP.

Na Targach IFAT 2018 w Monachium odbył się premierowy pokaz wyjątkowego pojazdu ciśnieniowego firmy Kroll Hellmers. Samochód powstał na bazie podwozia Mercedes Benz, w swojej ofercie posiada go spółka Sezam Instal. Wyposażony w sześć unikatowych rozwiązań pojazd w Polsce można było obejrzeć w trakcie bydgoskich Targów WOD-KAN w dniach 5–7 czerwca br.

Na łamach naszego kwartalnika pojazd „rozebraliśmy” na czynniki pierwsze. Imponująca jest choćby pojemność bębna, która wynosi aż 420 m. Dzięki temu z jednej studzienki można wyczyścić blisko 1 km kanału.

Nieustający proces zabudowy, jaki towarzyszy rozwojowi polskich miast, spowodował, że wiele firm angażujących się w budowę i renowację sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych zwróciło się w kierunku metod najmniej inwazyjnych, redukujących do minimum wszelkiego typu utrudnienia w rejonie placu budowy – pisze w swoim artykule Piotr Grawżyn z F.H.U. INSTBUD.

W „IB” przeczytasz m.in. o bazie sprzętowej firmy INSTBUD czy o tym, jak pracuje własne biuro projektowe spółki.

W Polsce technologia mikrotunelowania zadebiutowała w 1997 r. Osiem lat później mikrotunelowaniem zainteresowało się Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Abikorp sp. z o.o., które od samego początku podejmuje się nawet najtrudniejszych wyzwań. W artykule „Mikrotunelowanie nawet w skali MAKRO” opisujemy kilka z najtrudniejszych zadań zrealizowanych przez firmę Abikorp.

Na łamach kolumny „Okiem eksperta” Paweł Derwich z firmy DTA-TECHNIK sp. z o.o., w artykule „BENTONIT bentonitowi nierówny”, pisze, że wybór bentonitu nie jest sprawą prostą, a zastosowanie nieodpowiedniego produktu powoduje wiele problemów zarówno ze sprzętem wiertniczym, jak i z realizacją projektu. Autor dodaje jednak, że można się przed nimi uchronić, stosując kilka podstawowych zasad.

Paweł Derwich wylicza też podstawowe cechy bentonitu, takie jak: przeznaczenie produktu do naszej technologii; wydajność (proporcje mieszania go z wodą); zawartość piasku, co może wpływać na szybsze zużycie elementów pomp płuczkowych; udział składników polimerowych (często stanowią alternatywę dla naturalnego bentonitu).