To już 70. wydanie czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa” jak zawsze będzie można w nim znaleźć interesujące i przydatne informacje ze świata branży bezwykopowej, m.in. kolejny artykuł nt. HDD (Horizontal Directional Drilling) autorstwa Roberta Osikowicza (ROE). Tym razem opisane zostały podstawowe zasady, etapy prac i warunki stosowania HDD, techniki, która – jak podkreśla Osikowicz – na tyle ewoluowała, że zrewolucjonizowała rynek budowy rurociągów tak, iż żadna wcześniejsza ani żadna później wdrożona innowacja w zakresie instalacji przewodów podziemnych nie może się z nią równać.

Interesującą pozycją jest również artykuł Henka Kruse z holenderskiego instytutu Deltares, w którym zaprezentowane zostały rodzaje badań geotechnicznych dla długich horyzontalnych wierceń kierunkowych. Przykładem, na którym oparł się autor, było przekroczenie cieśniny Marsdiep w Holandii (o długości aż 4,6 km) z wykorzystaniem metody Direct Pipe w celu zainstalowania wodociągu. 

Zachęcamy też do lektury wywiadów. W tym roku rozwijamy się i kończymy realizować te starsze kontrakty, a perspektywy są coraz lepsze – przetargów jest więcej i są one atrakcyjniejsze – powiedział nam Marek Gromada, wiceprezes firmy BLEJKAN S.A., komentując tendencje wzrostowe na rynku bezwykopowym oraz sukcesy firmy. Z kolei Edyta Zalewska, dyrektor sprzedaży firmy Uponor Infra sp. z o.o. w Polsce, podkreśla, że popularność metod bezwykopowych wśród inwestorów będzie rosnąć jeszcze przez wiele lat, o ile oferty będą dostosowywane do potrzeb rynku. Łukasz Rybacki, prezes firmy Terlan sp. z o.o., również odniósł się do kontaktów firm wykonawczych z inwestorami: Nie promujemy żadnej konkretnej technologii: stawiamy na rozsądny, poparty argumentacją dobór metod renowacyjnych – zaznaczył.

Adam Bok z firmy Proma sp. z o.o. zaprezentował z kolei właściwości laminatów szklano-żywicznych nowej generacji, w kontekście parametrów stanowiących o zabezpieczeniu izolacji antykorozyjnej podczas stosowania metod bezwykopowych. Zachowanie wartości tych parametrów na odpowiednio zaprojektowanym poziomie daje pewność, że przy dobrze wykonanym przejściu laminat spełni swoje zadanie i ochroni izolację antykorozyjną przed uszkodzeniami, a co za tym idzie, zapewni jej właściwą rezystywność – podreśla autor artykułu.

Niezmiennie staramy się przybliżyć najciekawsze projekty bezwykopowe realizowane w Polsce i za granicą, dlatego w numerze znalazły się też artykuły dotyczące m.in. reliningu w Pruszkowie, mikrotunelowania w Krakowie (w skali MAKRO) czy też renowacji kolektora ściekowego na Florydzie – w ramach realizacji ostatniej inwestycji wykorzystano metodę CIPP (ang. Cured In Place Pipe), a konkretnie rękaw zbrojony włóknami, po raz pierwszy zastosowany na odcinku o długości 1737 m i o średnicy 1220 mm.

Wszystkie wyżej wymienione teksty i o wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”.

Całe wydanie znajduje się tutaj: „Inżynieria Bezwykopowa” (2/2018 [70])

W przygotowaniu już kolejny drukowany numer naszego czasopisma.

Zapraszamy do lektury!