Gospodarowanie wodami opadowymi to temat „na czasie”: coraz częściej się o tym mówi, a samorządy i spółki miejskie wydają ogromne kwoty na konieczne w tym obszarze inwestycje. Dzieje się tak nie tylko w Polsce – na całym świecie realizowane są projekty z tego zakresu, m.in. w Katarze.
Gospodarowanie wodami opadowymi w Katarze: wielomilionowe inwestycje. Fot. Sven Hansche/Shutterstock
Ashgal, katarski urząd ds. robót publicznych rozpoczął prace nad realizacją przedsięwzięcia o wartości około 251 mln USD. W ramach inwestycji powstać ma stacja pomp tunelu odwodnieniowego Mesaimeer oraz drugi, 10-kilometrowy tunel zrzutowy.
Prace te stanowią drugi etap realizacji większej inwestycji, obejmującej budowę tunelu Mesaimeer, mającego odprowadzać wody powierzchniowe i gruntowe, wraz z m.in. nadmiarem deszczówki.
Zakres prac obejmuje budowę stacji pomp, na południe międzynarodowego lotniska Hamad, ponadto instalację 10 pomp i budowę potrzebnej infrastruktury. Powstać ma też 10-kilometrowy tunel o średnicy 3,7 m. Wody pompowane z tunelu Mesaimeer do nowego obiektu zrzutowego będą z prędkością 19,7 m3 na sekundę, jak podał dr Saad bin Ahmad Al Muhannadi, prezes Ashgal.
Podjęte działania mają zabezpieczyć środowisko morskie; wody płynące tunelem będą zrzucane 10 km od brzegu, aby nie wpływać negatywnie na środowisko.
Projekt realizuje konsorcjum firm Hamad Bin Khalid Contracting Company oraz Porr Qatar Construction Company, wspierane przez firmę Mott MacDonald. Inwestycja ma zostać zakończona w ostatnim kwartale 2021 r.
Przeczytaj także: Powstanie kolejny tunel przez Alpy: Słowenia–Austria
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.