Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) prowadzi cyfryzację oraz informatyzację ciągu produkcyjnego. Wdrożono już kilka projektów, jak m.in. modelowanie złoża 3D. W ostatnim czasie mierniczy JSW otrzymali skanery ręczne.
JSW kupiła skanery 3D. Fot. JSW
Dlaczego JSW kupiła skanery ręczne? Jak poinformowano, ze względu na głębokości, rozmiary wyrobisk w kopalniach JSW oraz zagrożenia naturalne, które sprawiają, że konieczne jest przejście z dokumentacji 2D na dokumentację 3D.
Skanery ręczne 3D zapewniają wysoką dokładność przy stosunkowo krótkim czasie pomiaru. Przy ich użyciu nie ma też konieczności przerywania pracy kopalni.
Na początek JSW testowała kilka modeli skanerów laserowych, a dzięki współpracy z Wydziałem Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska krakowskiej Akademii Górniczno-Hutniczej zdecydowano się na zakup skanera ręcznego typu ZEB-REVO RT.
Skanery ręczne JSW – parametry
Skaner ZEB-REVO RT waży nie więcej niż 1 kg, umożliwia wykonanie skanu w ruchu. Jest wykorzystywany i w miejscach z ograniczonym dostępem (m.in. opady stropu, miejsca z przestrzenią zawałową), i do prac na powierzchni przy pomiarze objętości hałd węgla, urobku oraz inwentaryzacjach obiektowych.
ZEB-REVO RT działa na algorytmie SLAM (ang. Simultaneous Localisation And Mapping), współpracuje z tabletem, na którym na bieżąco widać postęp skanowania. Pomiar odbywa się z szybkością 43 200 punktów/sek., pole widzenia to 360°. Zasięg dla zamkniętych pomieszczeń wynosi 30 m, a dla otwartych przestrzeni – od 15 do 20 m. Skan trwa około 10 min, wykonywany jest w zakresie dokładności od 3 do 30 cm.
Wprowadzenie tego rozwiązania usprawniło sporządzanie dokumentacji mierniczo-geologicznej. Do tej pory JSW na zakup nowoczesnych urządzeń pomiarowych przeznaczyła niemal 2 mln zł, a wyda jeszcze 2,5 mln zł – w tym na kupno 3D skanerów stacjonarnych.
Cyfryzacja oraz informatyzacja są zapisane w strategii JSW do 2030 r. w programach, „Jakość” i „Efektywność”.
„Prowadzony przez JSW proces cyfryzacji i informatyzacji ciągu produkcyjnego wiąże się wprost z doposażeniem działów mierniczo-geologicznych w nowy sprzęt. Musimy pamiętać, iż w warunkach kopalni i zarządzania procesem wydobycia faza przygotowania produkcji ma kluczowe znaczenie dla jej racjonalności i trafności. Oznacza ona zebranie niezbędnych informacji o charakterze wybieranego złoża, zwłaszcza czynnikach ograniczających prowadzenie eksploatacji" – mówi, cytowany w komunikacie, Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.
Pełny pierwszy model 3D złoża JSW ma być gotowy pod koniec tego roku.
Grupa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. W jej skład wchodzą cztery kopalnie węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice i Pniówek.
Przeczytaj także: Drony – urządzenia przyszłości
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.