Zabezpieczenie ciągłości dostaw gazu ziemnego dla odbiorców końcowych – to cel nowelizacji rozporządzenia systemowego gazowego, która weszła w życie 25 września br. Nowe przepisy wprowadzają instytucję awaryjnego sprzedawcy gazu ziemnego, który dostarczy odbiorcy paliwo, gdy jego dotychczasowy dostawca zaprzestanie realizacji umowy.
Zmiany prawne weszły w życie 25 września 2018 r. Fot. Dmitry Naumov / Shutterstock
W oparciu o nowe regulacje operator systemu dystrybucyjnego będzie zawierał umowy ze sprzedawcą awaryjnym w imieniu odbiorcy końcowego. W przypadku gdy przestanie on dostarczać paliwo, a odbiorca nie podpisze jeszcze umowy z nowym sprzedawcą gazu, jego obowiązki automatycznie przejmie sprzedawca awaryjny. Odbiorca będzie mógł w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę dostawcy awaryjnemu i wybrać nowego sprzedawcę.
Ceny gazu, które właściciele gospodarstw domowych będą uiszczać sprzedawcy awaryjnemu, będą bazować na taryfach zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Źródłem zmiany prawnej były niepokojące informacje o pogarszającej się sytuacji finansowej niektórych prywatnych przedsiębiorstw energetycznych i realnym zagrożeniu zaprzestania dostarczania przez nie gazu ziemnego do gospodarstw domowych – podaje Ministerstwo Energii (ME).
Przeczytaj także: 50 największych producentów i konsumentów gazu ziemnego 2017
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.