W Terminalu Naftowym PERN w Gdańsku wybudowanych zostanie pięć kolejnych zbiorników na ropę o łącznej pojemności niemal 400 tys. m3. To oznacza, że obecne pojemności magazynowe zwiększą się ponad dwukrotnie. Właśnie rozpoczął się przetarg na realizację tego zadania.
PERN – przetarg na budowę zbiorników na ropę w Gdańsku. Fot. PERN
Obecnie w Terminalu Naftowym Gdańsk (TNG) funkcjonuje sześć magazynów o łącznej pojemności 375 tys. m³. Spółka PERN chce jednak jeszcze sprawniej obsługiwać tankowce, które wpływają do Naftoportu, więc ogłosiła przetarg na budowę kolejnych pięciu zbiorników na ropę – trzech o pojemności 100 tys. m³ każdy oraz dwóch o pojemności 45 tys. m³ każdy.
Nowe zbiorniki w TNG będą powstawały zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Już wiadomo, że zbiorniki będą miały podwójne dna: górne stalowe, a drugie z geomembrany. Do tego zainstalowany zostanie monitoring przestrzeni międzydennej z systemem automatyki, który ma powiadamiać o ewentualnej obecności węglowodorów.
Podmiot, którego ofertę w ramach tego przetargu spółka PERN uzna za najkorzystniejszą, poza budową zbiorników zajmie się także rozbudową instalacji technologicznych ropy naftowej, sieci elektrycznej, sieci wodnych i pianowych, sieci sanitarnych, dróg oraz systemów automatyki.
Wszystko powinno być gotowe w ciągu 21 miesięcy od dnia podpisania umowy. Zgodnie z planami spółki PERN, koniec budowy nowych zbiorników powinien nastąpić na przełomie sierpnia i września 2020 r. Dodajmy, że obecnie w bazie surowcowej PERN w Gdańsku trwa już budowa dwóch zbiorników na ropę o pojemności 100 tys. m³ każdy. Te zbiorniki mają być gotowe w kwietniu 2020 r.
Dostawy ropy do Polski
PERN S.A. to polski lider logistyki naftowej. Posiada około 3,5 mln m³ pojemności magazynowej na ropę naftową. Podstawową działalnością spółki jest eksploatacja sieci rurociągów transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Obecnie ropa do Polski trafia jednak nie tylko z Rosji, ale także z Morza Północnego, Arabii Saudyjskiej czy USA. Polski rynek coraz bardziej otwiera się na dostawy z różnych kierunków. Nasze rafinerie realizują globalne inwestycje, które pozwalają im na pogłębienie przerobu z użyciem innych gatunków niż ropa rosyjska. Dlatego też coraz częściej kupują surowiec w różnych regionach świata – mówi, cytowany w komunikacie, Igor Wasilewski, prezes PERN.
Poza pojemnością magazynową na ropę, PERN posiada także zbiorniki na paliwa płynne (około 1,8 mln m³ łącznej pojemności). Spółka magazynuje: benzyny, olej napędowy, lekki olej opałowy, biokomponenty oraz paliwo lotnicze.
Przeczytaj także: Kolejne rekordowe miesiące PERN
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.