Atuty geosyntetyków – jako materiałów budowlanych zdolnych rozwiązać wiele problemów geotechnicznych – są nie do podważenia. Wyzwaniem wciąż jednak pozostaje ich wykorzystanie – świadome, uwzględniające zarówno ich właściwości użytkowe, jak i konkretną, zastaną na placu budowy sytuację oraz trudności w obszarze geoinżynierii, z którymi chcemy się uporać. O tym, jak takiemu wyzwaniu podołać, rozmawiają uczestnicy warsztatów pn. „Geosyntetyki w nowoczesnym budownictwie infrastrukturalnym”, które odbywają się dziś w Krakowie. Wydarzenie poprzedza VIII Konferencję „Geoinżynieria w Budownictwie”, która rozpocznie się jutro (5 grudnia br.).
VIII Konferencja „Geoinżynieria w Budownictwie”: warsztaty. Fot. Quality Studio
Warsztaty, prowadzone przez dr inż. Angelikę Duszyńską z Politechniki Gdańskiej (PG), podzielono na dwie części. W pierwszej prelegenci oraz uczestnicy „pod lupę” wzięli problem identyfikacji wyrobów geosyntetycznych. Referat wstępny, uwzględniający rodzaje i funkcje takich produktów, zaprezentowała prowadząca spotkanie. Dr inż. Duszyńska przedstawiła podział geosyntetyków, scharakteryzowała poszczególne typy wyrobów oraz przedstawiła ich najczęstsze zastosowania.
Przy doborze geosyntetyków w konkretnym zastosowaniu należy wziąć pod uwagę fakt, że wyrób powinien charakteryzować się odpowiednimi właściwościami funkcjonalnymi oraz stabilną i wysoką jakością. Ważne, by takie produkty nie ulegały uszkodzeniu w trakcie wbudowania i projektowanego okresu eksploatacji. Powinny też wykazywać odpowiednią przepuszczalność, być odporne na zewnętrzne czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne – podkreślała prowadząca warsztaty.
Dr inż. Angelika Duszyńska. Fot. Quality Studio
Aspekty praktyczne (identyfikacja geotekstyliów i wyrobów pokrewnych) były z kolei tematem referatu dr. inż. Grzegorza Horodeckiego z PG. Badacz rozszerzył zagadnienie funkcji i zastosowania tych produktów, posiłkując się konkretnymi przykładami z placu budowy.
Dr inż. Grzegorz Horodecki. Fot. Quality Studio
W tej części spotkania była również mowa o wytycznych Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego (PSG) do oceny zgodności wyrobów geosyntetycznych. Standardy te przedstawił prezydent PSG – mgr inż. Jakub Bryk.
Obserwując problemy na rynku branży geosyntetycznej, postanowiliśmy przedstawić ich rozwiązanie. Naszym celem było uporządkowanie zasad oceny i zatwierdzania geosyntetyków w budownictwie, zapewnienie zasad uczciwej konkurencji i stworzenie dokumentu odniesienia dla inspektorów zatwierdzających wyroby geosyntetyczne – wyjaśniał.
W drugiej części spotkania akcent położony został na funkcje zbrojenia i stabilizacji geosyntetyków. Prelegenci – dr inż. Angelika Duszyńska, dr inż. Grzegorz Horodecki oraz dr inż. Jacek Kawalec (Politechnika Śląska) – poruszyli takie zagadnienia, jak: dobór zbrojenia geosyntetycznego, stabilizacja gruntów z wykorzystaniem geosiatek oraz odciążenie gruntu przy zastosowaniu geosyntetyków i kruszywa lekkiego.
Podsumowaniem warsztatów był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli prelegenci oraz uczestnicy spotkania.
Już jutro rozpoczną się natomiast obrady konferencyjne w ramach VIII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”. Oprócz interesujących wykładów, licznych dyskusji oraz spotkań biznesowych, w ramach wydarzenia odbędzie się rozdanie nagród TYTANY 2018. Wręczenie statuetek w kategoriach Produkt/Technologia oraz Projekt/Realizacja w obszarze geoinżynierii odbędzie się wieczorem, podczas uroczystego bankietu. Konferencja potrwa do 6 grudnia br.
Przeczytaj także: Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej – relacja z VII Konferencji „Geoinżynieria w Budownictwie”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.