Państwowe Gospodarstwo Wodne (PGW) Wody Polskie podjęło się rewitalizacji zbiornika wodnego Jeziorsko, położonego w środkowym biegu rzeki Warty, na granicy województw wielkopolskiego i łódzkiego.
Zbiornik Jeziorsko z lotu ptaka. Fot. YouTube
Jednym z podstawowych obiektów hydrotechnicznych w obrębie tego zbiornika wodnego jest zapora czołowa, wykazująca obecnie już wymagające wykonania remontu uszkodzenia. Wystąpiły one po około 30-letnim okresie eksploatacji.
Zapora czołowa, znajdujaca się znajduje się w km 489,350 rzeki Warty, to zapora ziemna jednorodna wykonana z piasków średnioziarnistych z żelbetowym ekranem skarpowym. Podstawowe parametry zapory:
- długość – 2730,0 m
- maksymalna wysokość – 12,0 m
- szerokość korony – 12,0 m
- nachylenie skarpy odwodnej – 1:3
- nachylenie skarpy odpowietrznej – 1:2,5
- rzędna korony – 124,50 m npm
Na koronie zapory poprowadzona została DW478 o nawierzchni bitumicznej. Skarpa odwodna zapory ubezpieczona jest płytami żelbetowymi wylewanymi na mokro grubości 15 cm na chudym betonie o grubości 0,1 m, szerokości 6 m i długości 12 m zakończonych na koronie zapory parapetem odbojowym. Dylatacje między płytami uszczelnione taśmą PVC i masą bitumiczną.
W ramach zamierzonego przedsięwzięcia przewiduje się wykonanie w istniejącym obiekcie typowych prac remontowych, tj. robót budowlanych wykraczających poza bieżącą konserwację, polegających na odtwarzaniu stanu pierwotnego (przy dopuszczeniu zastosowania wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym) i mających za zadanie przywrócenie wartości użytkowej (funkcjonalności, sprawności techniczno-ekonomicznej) w celu zapewnienia w przyszłości prawidłowego funkcjonowania i niezawodności oraz poprawy estetyki obiektu, a także jego otoczenia. W wyniku remontu nie zmienią się podstawowe parametry techniczne obiektu oraz sposób zagospodarowania terenu – wyjaśniają Wody Polskie.
Realizacja prac na ekranie zapory czołowej zbiornika
Jakie roboty wykonywane są na placu budowy? Przede wszystkim wymiana 12 sztuk płyt na nowe, oczyszczenie wszystkich płyt ekranu (np. strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem) z mchów, glonów i porostów, zabezpieczenie płyt preparatem likwidującym biologiczne skażenie podłoża. Oprócz tego należy zabezpieczyć popękane płyty poprzez wykonanie powłoki ochronnej z zaprawy mineralnej do renowacji i uszczelniania konstrukcji budowlanych. Przeprowadzona zostanie reprofilacja krawędzi płyt poprzez naniesienie kolejnych specjalistycznych warstw zapraw cementowych przywracających uszkodzonym elementom ich pierwotny kształt i nośność, a także wymiana wszystkich dylatacji pomiędzy płytami ekranu poprzez usunięcie bitumu i wypełnienie nowym tworzywem zapewniającym dobrą przyczepność do krawędzi płyt oraz elastyczność w zakresie temperatur ujemnych i dodatnich, jakie mogą wystąpić podczas eksploatacji zbiornika. Naprawione zostaną schody betonowe znajdujące się na skarpie odwodnej, a pęknięcia zaistniałe przy skrzydłach wlotu do elektrowni zostaną zlikwidowane.
PGW Wody Polskie będą realizować projekt do połowy grudnia br., w ramach zadania pn. Zbiornik Wodny Jeziorsko – rewitalizacja ekranu zapory czołowej zbiornika. Etap 1 – „Wymiana 12 sztuk uszkodzonych płyt na nowe w technologii na mokro oraz naprawa rysy na prawym skrzydełku wlotu do elektrowni wodnej". Wartość inwestycji to 734.119,90 zł brutto.
Przeczytaj także: Powstaną nowe stopnie wodne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.