W Ostrowie Wielkopolskim planowana jest renowacja rurociągu tłocznego zasilającego miejską oczyszczalnię ścieków. Modernizacji poddane zostaną obie nitki przewodu DN600, a prace realizowane będą na odcinkach o łącznej długości ponad 10,5 km. Ogłoszono drugi przetarg na wykonanie tego zadania. Pierwszy, z uwagi na fakt, że jedyna złożona oferta przewyższała budżet zamawiającego, został unieważniony.
Oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie. Fot. wodkan.com.pl
Przeznaczony do renowacji rurociąg został zaprojektowany w 2000 r. To przewód betonowy, z rur BETRAS DN600, składający się z dwóch równoległych nitek o długościach 5335 m oraz 5330 m. Jest to jedyne źródło ścieków dla oczyszczalni w Rąbczynie, która obsługuje aglomerację Ostrów Wielkopolski.
Modernizacja rurociągu jest konieczna, ponieważ przewód od momentu uruchomienia nie był poddawany żadnym remontom. Tymczasem stwierdzono w nim miejscową awarię, którą spowodowała korozja sklepień pojedynczych rur, co doprowadziło do zarwania ich powłoki. W konsekwencji zawaliły się fragmenty sklepień, które spadły do rur, tworząc zatory i miejscowe leje zapadliskowe. Zarządzająca siecią spółka WODKAN Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. doraźnie naprawiała te fragmenty za pomocą rur GRP, ale konieczna okazała się gruntowna renowacja przewodu.
Zadaniem wybranego w postępowaniu przetargowym wykonawcy będzie zaprojektowanie i przeprowadzenie renowacji rurociągu z wykorzystaniem bezwykopowej metody CIPP. Należy wykonać powłoki wewnętrzne obu nitek przewodu jako elastyczny, samonośny po utwardzeniu rękaw z włókniny np. poliestrowej, nasączony żywicami np. poliestrowymi, pokryty elastyczną powłoką polietylenową, polipropylenową lub poliuretanową, utwardzany termicznie oraz instalowany przy pomocy inwersji. Zamawiający wykluczył możliwość zastosowania żywic epoksydowych.
Z uwagi na strategiczne znaczenie rurociągu dla funkcjonowania sieci kanalizacyjnej w aglomeracji, w pierwszej kolejności, jak napisano w dokumentacji przetargowej, należy wykonać w całości renowację nitki nr 1 (zewnętrznej, wychodzącej z przepompowni głównej jako zachodnia), a dopiero po jej sprawdzeniu i stałym uruchomieniu – nitki nr 2 (wewnętrznej, wychodzącej z przepompowni głównej jako wschodnia).
Zainteresowane wykonaniem zadania firmy oferty składać mogą do 21 lutego 2019 r. Przy wyborze wykonawcy inwestor zwróci uwagę przede wszystkim na cenę (80% wagi) oraz okres gwarancji i rękojmi (20%).
Przeczytaj także: Pilna bezwykopowa renowacja w Ostrowie Wlkp.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.