Spółka Seaway Offshore Cables (SOC), podmiot należący do grupy Subsea 7’s Renewables and Heavy Lifting Business Unit, wygrała przetarg na budowę infrastruktury energetycznej na potrzeby funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej Yunlin. Projekt Yunlin jest jednym z 11 zaplanowanych projektów farm offshore mających dać Tajwanowi 5,5 GW odnawialnej energii do roku 2025.
Wieże wiatrowe. Fot. dell/Adobe Stock
Morska farma wiatrowa Yunlin powstać ma w odległości około 8 km od brzegu rejonu Yunlin (Tajwan), w obrębie Cieśniny Tajwańskiej. W ramach elektrowni działać ma 80 wież wiatrowych, o mocy 8 MW każda (łącznie 640 MW). Budowa farmy wiąże się ze spełnieniem licznych warunków technicznych, w tym zapewnieniem bezpieczeństwa instalacji w obliczu często spotykanych w tym rejonie tajfunów i wstrząsów tektonicznych. Prace związane z zaprojektowaniem i posadowieniem fundamentu monopalowego dla wiatraków zostały powierzone holenderskiemu specjaliście w tej dziedzinie – firmie Van Oord. Aby obiekt mógł funkcjonować, SOC musi zainstalować podmorskie kable energetyczne (przewody zainstalowane zostaną m.in. z wykorzystaniem metody HDD – ang. Horizontal Directional Drilling). Spółka zaangażuje się też w badania dotyczące wytyczania tras dla kabli i w prace wykopowe po ułożeniu rur. Do jej obowiązków będzie należało też m.in. testowanie systemu.
Wszystkie materiały zostaną firmie udostępnione – włącznie z kablami kompozytowymi, wyposażeniem i systemami ochrony.
Prace projektowe rozpoczęto niezwłocznie po podpisaniu umowy; wykonywane będą zarówno w biurze spółki w Leer (Niemcy), jak i w Tajpej (Tajwan). Prace budowlane zaplanowano z kolei na 2020 r. Wartość całego projektu spółka szacuje na kwotę pomiędzy 150 a 300 mln USD. Inwestor uzyskał też gwarancję budowy linii energetycznej niezbędnej do przesłania 1 GW energii w głąb Tajwanu. Łącznie wartość projektu osiągnie około 3 mld USD.
Połączenie azjatyckiego i europejskiego zespołu zapewni transfer wiedzy i wesprze lokalne możliwości w zakresie rozwoju budowy morskich farm wiatrowych – powiedział Steph McNeill, starszy wiceprezes Subsea 7.
To już kolejny taki kontrakt, dotyczący budowy infrastruktury energetycznej poza Europą, w portfolio firmy. Drugi obejmuje budowę odpowiedniej infrastruktury na wybrzeżu amerykańskim – chodzi o budowę farmy wiatrowej Coastal Virginia (USA).
Przeczytaj także: Wielka Brytania znów łączy się z Europą podmorskim kablem energetycznym
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.