„Gazeta Wyborcza Trójmiasto” zasugerowała, iż przewidywane koszty realizacji inwestycji obejmującej przekop przez Mierzeję Wiślaną znacząco rosną. W odpowiedzi, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewnił, iż nawet gdyby doszło do wzrostu kosztów, rząd dodatkowe środki na realizację projektu znajdzie.

Oczywiście, mamy sytuację na rynku, jaką mamy, że wszystko podrożało, więc liczymy się z tym, że mogą te koszty wzrosnąć. Ale nie uprzedzajmy faktów: 20 kwietnia wszyscy państwo dowiecie się, jakie są wartości w ofertach, które zostaną otwarte – skomentował szef resortu. Zakładamy, że jeżeli wzrosną te środki, te koszty, to finansowanie będzie zapewnione – dodał.
25 marca br. Urząd Morski w Gdyni (inwestor) zorganizował na Mierzei Wiślanej wizję lokalną dla przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w przetargu na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - część I. W spotkaniu uczestniczyło około 20 firm.
Na zielono zaznaczono planowany przebieg nowego toru wodnego. Żółty kolor wskazuje obecnie użytkowaną drogę do portu w Elblągu. Wiz. inzynieria.com
Przekop Mierzei Wiślanej, wykonany na długości 1,3 km i głębokości 5 m, jest konieczny dla budowy nowego kanału żeglugowego, który ma wykorzystać potencjał portu w Elblągu (umożliwi m.in. wpływanie tam jednostek o zanurzeniu do 4 m). Uzyskana w ten sposób droga wodna będzie miała od 60 do 120 m szerokości i 22 km długości. Budowa toru wodnego pozwoli skrócić drogę między portami morskimi w Gdyni i Gdańsku a portem elbląskim o 94 km i ominąć tym samym kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską.
Nie milkną kontrowersje dotyczące inwestycji: ekolodzy protestują przeciwko prowadzeniu tam prac (z powodu objęcia tego terenu programem Natura 2000), z kolei inwestor analizuje, czy i w jaki sposób będzie można wykorzystać odkryte tam złoże bursztynu.
Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, o szacowanej wartości 880 mln zł, ma być gotowy do 2022 r.
Przeczytaj także: Kanał Gliwicki zostanie pogłębiony

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.