Konsorcjum pięciu polskich banków oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sfinansuje projekt zakładający budowę elektrowni wiatrowej Potęgowo. Farma będzie miała 220 MW mocy, a składać się ma z 81 turbin wiatrowych. Wszystko ma być gotowe w połowie przyszłego roku.
Farma Potęgowo ma być gotowa w 2020 r. Fot. JohanSwanepoel / Adobe Stock
Farma wiatrowa zlokalizowana będzie w woj. pomorskim oraz zachodniopomorskim (powiaty słupski i sławieński). Składać się będzie na nią 68 turbin o mocy 2,75 MW i wysokości do 110 m oraz 13 turbin o mocy 2,5 MW i wysokości 98 m. Oba modele turbin to obiekty trójosiowe, poziome, pod wiatr, o regulowanej wysokości i zmiennej prędkości. Efektem budowy farmy wiatrowej ma być m.in. redukcja emisji dwutlenku węgla (o ponad 514 tys. ton rocznie).
Wśród banków wspierających finansowo projekt jest Bank Pekao S.A., który będzie pełnił w inwestycji rolę agenta zabezpieczeń i wyłącznego dawcy kredytu VAT; ma też odpowiadać za hedging. Finansowanie udzielono spółce celowej Potęgowo Mashav. Jej większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund.
Jak podał bank, niektóre lokalizacje turbin zmieniono podczas badania wpływu inwestycji na środowisko. Chodziło o ograniczenie oddziaływania farmy na pobliskich mieszkańców i ptaki. Podkreślono też, że projekt był uwzględniony w regionalnych planach rozwoju, a lokalne społeczności na realizacji inwestycji skorzystają – zapewni im ona dodatkowe wpływy podatkowe, które obejmą roczne opłaty za turbiny.
Przeczytaj także: Kto wybuduje farmę wiatrową Potęgowo?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.