To miejsce będzie się wypełniać wodą po deszczach. Deszczówka po spłynięciu do specjalnego zbiornika, zostanie później wykorzystana do podlewania roślin – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zarządu Zieleni w katowickim magistracie.

Sucha rzeka (lub suchy strumień) to coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego korzystają zarówno włodarze miast, jak i sami mieszkańcy, chętnie inwestujący w budowę takiego miejsca we własnych ogrodach. Imitująca koryto rzeki niecka wypełnia się podczas opadów wodą, która z powodzeniem może być powtórnie wykorzystana – np. do podlewania roślinności. Poprawia też wyraźnie mikroklimat miejsca, w którym się znajduje, czyniąc je jeszcze bardziej przyjaznym dla odpoczywających w nim mieszkańców.

W katowickim parku – oprócz rozwiązań służących lepszemu gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi – poczyniono wiele innych inwestycji. Nasadzono nowe drzewa i krzewy, pojawiły się nowe chodniki, a alejki zyskały nowe nawierzchnie. Dla najmłodszych dostępny jest nowoczesny plac zabaw z wielofunkcyjnymi urządzeniami do zabawy, a także instrumentami muzycznymi, dla starszych – urządzenia fitness, a dla czworonogów – specjalny wybieg. Wymieniono oświetlenie (na ekologiczne), zagospodarowano również plac pod scenę mobilną i widownię. Zamontowano nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Wszystkie prace kosztowały 6,5 mln zł.

Park Bogucki w Katowicach położony jest w dzielnicy Bogucice, tuż przy ruchliwej Alei Roździeńskiego, około 1 km od największego miejskiego ronda. Graniczy z katowicką Strefą Kultury, uznawaną za wizytówkę miasta i gromadzącą każdego roku setki tysięcy mieszkańców i turystów. Obszar parku zajmuje prawie 4 ha.  

Przeczytaj także: Gospodarowanie deszczówką w Krakowie [przykłady]