Zgodnie z planem, w skład stopnia wodnego Pisz wejść mają: śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb oraz elektrownia wodna o mocy około 0,2 MW. Retencjonowana za pomocą stopnia woda w jeziorze Roś zasilać ma rzeki Pisę i Narew w okresach tzw. niżówek, eliminując zbyt niskie dla żeglugi stany wód. Tym samym inwestycja ma wpisać się w realizację Programu Rozwoju Retencji, nad którym pracuje obecnie rząd.

Jeszcze w czerwcu gmina przekazała Wodom Polskim grunty pod budowę zaplecza technicznego – bazy sprzętowo-remontowej, która ma umożliwić utrzymanie we właściwym stanie technicznym drogi wodnej oraz do obsługi samego stopnia wodnego.

Jak podkreślał podczas uroczystego przekazania prawa do gruntu Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, w kontekście turystyki jest to jedno z największych przedsięwzięć realizowanych obecnie przez Wody Polskie, ponieważ mowa tu o dużym szlaku żeglownym z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

W ramach przywrócenia drogi wodnej między Warszawą a Piszem wykonano już prace konserwacyjne w porcie nad Narwią w Ostrołęce. Usunięto tam rumosz i namuł z dna basenu portowego i wejścia do portu, zamontowano odbojnice drewniane na ścianach oporowych nabrzeża portowego oraz dwa pomosty pływające (każdy po 36 m długości), wymieniono ogrodzenie.

Na jesień zaplanowano z kolei zakończenie prac nad opracowaniem koncepcji udrożnienia całego szlaku żeglownego Pisz–Warszawa.

Przeczytaj także: Projekt stopnia wodnego Lubiąż na Odrze – jest wykonawca