W Białymstoku, na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, pojawiły się dwa tzw. zielone przystanki. To pierwsze tego typu obiekty w stolicy Podlasia.
Fot. UM Białystok
Wokół przystanków posadzono ozdobne trawy i krzewy wieloletnie, a na ich dachach sukulenty oraz inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Taki dach przyczynia się do obniżenia temperatury, do tego może zatrzymać nawet 90% wody z deszczu, jaka spadnie na niego w ciągu roku. Zresztą, w przypadku przystanków w Białymstoku woda opadowa będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy, które otaczają ściany przystanków.
Zielone przystanki mają wpływ na jakość powietrza, zmniejszając m.in. ilość pyłów. Oszacowano, że rośliny posadzone wokół przystanku w Białymstoku będą produkować rocznie około 10 kg tlenu.
Fot. UM Białystok
O zielonych przystankach, ale także innych rodzajach zielono-niebieskiej infrastruktury będzie można porozmawiać w trakcie IV Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”, która w dniach 4-6 września br. odbędzie się w Zakopanem.
Przeczytaj także: Wrocław – zielony dach na Hydropolis
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.