W Jastrzębiu–Zdroju Jastrzębska Spółka Węglowa SA oficjalnie zainaugurowała działalność nowej kopalni węgla kamiennego „Bzie-Dębina”. Głęboki na 1164 m szyb zyskał imię „Jan Paweł”.
Kopalnia Bzie-Dębina. Fot. JSW
- Bzie-Dębina, nowa kopalnia JSW, będzie rocznie wydobywać około 2 mln t węgla koksowego
- Docelowe zatrudnienie wyniesie 2 tys. pracowników
- Wydobycie rozpocznie się w 2022 r.
Do 2033 r. JSW planuje zainwestować w ten zakład wydobywczy 3 mld zł. W latach 2019–2022 nakłady wyniosą około 922 mln zł.
Na razie nowa kopalnia to szyb i m.in. budynek maszyny wyciągowej oraz tymczasowy budynek administracji. W najbliższej przyszłości powstaną kolejne budynki. Rozpoczęcie wydobycia w pierwszej ścianie będzie możliwe w 2022 r. Jako pierwszy do eksploatacji, wybrano pokład 404/1 m.in. ze względu na relatywnie szybką możliwość jego udostępnienia. Jednak docelowo – czyli przed rokiem 2030 – kopalnia będzie wydobywać węgiel w czterech ścianach. Urobek trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Ruchu „Zofiówka”.
Zasoby operatywne oszacowano na około 180 mln t. 95% to węgiel koksowy typu 35 w dwóch złożach: „Bzie-Dębina” 1-Zachód (71,4 mln ton, koncesja do 2051 r.) oraz „Bzie-Dębina” 2-Zachód (106,4 mln ton, koncesja do 2042 r.). W tym złożu jest bardzo dobrej jakości węgiel koksujący, spełniający najwyższe standardy. To jest największe takie złoże w Europie, które w tej chwili próbujemy rozciąć i jesteśmy w tym zdeterminowani, bo to kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds. strategii i rozwoju.
Uruchomienie kopalni zwiększy zdolności produkcyjne JSW – docelowo Bzie-Dębina ma wydobywać około 2 mln t węgla koksowego rocznie przez 30 lat. Strategia spółki zakłada wzrost wydobycia węgla, przede wszystkim koksowego, do 18 mln ton rocznie w 2030 r.
W zakładzie pracuje ponad 230 górników przeniesionych z innych kopalni. Są zatrudnieni w oddziale robót przygotowawczych oraz w oddziałach elektrycznym i maszynowym. Ich praca to przede wszystkim drążenie przodków: badawczo–transportowego B-1 oraz przecinki W-4. Do końca roku kopalnia będzie zatrudniać 300 osób, a docelowo pracę znajdzie 2 tys. pracowników.
Nową kopalnię wydzielono ze struktur kopalni zespolonej „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie”. Do tej pory najmłodszą polską kopalnią węgla kamiennego była KWK „Budryk” w Ornontowicach, która ruszyła z wydobyciem węgla w marcu 1994 r. Od 2008 r. zakład znajduje się w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Przeczytaj także: Kiedy ruszy wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.