• Mieszkańcy New Delhi przeżywają rekordowy smog
  • Stężenie pyłów zawieszonych nawet 20-krotnie przekracza normy
  • Główną przyczyną zanieczyszczeń jest masowe wypalanie ściernisk o tej porze roku

Poziom pyłów zawieszonych w części dzielnic był najwyższy od trzech lat. Według wskaźnika stosowanego w Indiach przekroczył poziom 800, przy czym umiarkowany smog to maksymalnie 250. Stężenie PM2,5 najgroźniejszego dla ludzi, było nawet dziesięciokrotnie wyższe od bezpiecznego. W przypadku pyłu PM10, szczytowe wartości przekraczały 530 µg/m3, co oznacza, że były dwudziestokrotnie wyższe od stanu ostrzegawczego określonego przez Światową Organizację Zdrowia.

W New Delhi zamknięto wszystkie szkoły, wstrzymano prace budowlane, ograniczono transport samochodowy, a rząd rozdał uczniom 5 mln masek przeciwpyłowych. Z powodu ograniczonej widoczności loty były opóźnione, odwoływane i kierowane na inne lotniska.


Walka ze smogiem w samej stolicy nie przyniesie istotnych skutków, ponieważ lwia część zanieczyszczeń napływa z wypalanych traw na obszarach wokół New Delhi. Rolnicy w ten sposób pozbywają się resztek pożniwnych. Dotychczasowe próby powstrzymania tego procederu nie przyniosły efektu. Nie pomogły nawet dostawy subsydiowanego sprzętu, który miał skłonić do rezygnacji z wypalania. Doraźnie około 300 zespołów w stolicy i jej sąsiedztwie ma za zadanie egzekwować zakazy wypalania i ścigać osoby, które ich nie przestrzegają.

Mieszkańców stolicy Indii prawdopodobnie czeka jeszcze przynajmniej tydzień życia w zanieczyszczonym powietrzu. Chociaż warunki pogodowe mają się wkrótce poprawić, nie wiadomo czy wpłyną znacząco na obniżenie stężenia pyłów zawieszonych. Na razie władze zalecają by bez potrzeby nie wychodzić z domów, jednak większość mieszkańców nie ma takiej możliwości. W tak silnym smogu nie pomagają nawet maski przeciwpyłowe, a pyły podrażniają oczy i gardła.

Groźny dla zdrowia smog pojawia się w stolicy co roku, zwykle między październikiem a listopadem. W tym okresie wiatry są słabe, temperatura się obniża, a rolnicy masowo wypalają ścierniska. New Delhi jest zaliczane do najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Według rankingu IQAir AirVisual pod względem najgorszej jakości powietrza Indie zajmują trzecie miejsce, za Bangladeszem i Pakistanem.

Przeczytaj także: Chodniki antysmogowe działają, ale to za mało na walkę ze smogiem