Jeszcze w tym roku działać ma zacząć jedna linia spalarni osadów ściekowych w oczyszczalni Czajka w Warszawie. Obecnie trwają prace naprawcze, prowadzone są w trybie ciągłym, 24 godz./dobę, 7 dni w tygodniu.
Fot. ADe/Adobe Stock
- W oczyszczalni Czajka powstaje 380 ton osadów ściekowych na dobę
- Miesięczny koszt ich wywozu to 1,7 mln zł
- Wkrótce przetarg na docelową naprawę spalarni
Do awarii rekuperatorów (wymienników ciepła) spalarni osadów ściekowych, będącej częścią oczyszczalni Czajka, doszło na przełomie listopada i grudnia 2018 r. W efekcie stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ) została wyłączona. Niedawno Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie zleciło doraźną naprawę jednego z urządzeń. Wcześniej wykonano prace przygotowawcze i rozbiórkowe oraz zlecono ekspertyzy niezależnym ekspertom. Prowadzone obecnie roboty, jak poinformowano, polegają na wymianie lub naprawie uszkodzonych elementów rekuperatora. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie jednej linii spalarni nastąpi w grudniu tego roku. Pozwoli to na spalanie większości osadów powstających w oczyszczalni ścieków Czajka.
Aktualne prace mają charakter doraźny, w najbliższych dniach ma rozpocząć się przetarg nieograniczony na docelową naprawę spalarni.
W Czajce, jako uboczny produkt procesu oczyszczania, średnio każdego dnia powstaje 380 ton osadów ściekowych (dane od 1 stycznia do 31 sierpnia 2019 r.). Po wystąpieniu awarii spalarni odbiorem osadów zajęły się wyspecjalizowane firmy. Miesięczny koszt wywozu to 1,7 mln zł, a normalnej pracy spalarni około 0,8 mln zł. Czajka to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna z podwyższonym usuwaniem ze ścieków związków biogennych. Przefermentowane osady są odwadniane i kierowane do spalarni, gdzie podlegają unieszkodliwianiu w piecach fluidalnych połączonych ze specjalnymi kotłami (odzysk energii).
Tak pracuje spalarnia w oczyszczalni Czajka. Źródło: MPWiK Warszawa
Dodajmy, że kończy się też remont kolektorów ściekowych znajdujących się pod dnem Wisły w Warszawie. Kolektory to elementy układu przesyłającego ścieki do Czajki. Obecnie nieczystości przesyłane są tymczasowym rurociągiem ułożonym na moście pontonowym. Transport ścieków pod Wisłą ma zostać wznowiony 15 listopada br.
Przeczytaj także: Awaria w Warszawie – montaż rur w tunelu pod Wisłą zakończony
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.