• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Awaria w Warszawie: spalarnia w Czajce nie działa

Opublikowano: 23-09-2019 Źródło: MPWiK Warszawa

W Warszawie na przełomie listopada i grudnia 2018 r. doszło do awarii rekuperatorów (wymienników ciepła) spalarni osadów ściekowych, będącej częścią oczyszczalni Czajka. W efekcie stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych (STUOŚ) została wyłączona. O sprawie kilka dni temu głośno zrobiło się w mediach. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) musi tłumaczyć się, dlaczego o wyłączeniu spalarni już niemal rok temu nie poinformowało opinii publicznej.


Fot. Awaria spalarni w Czajce. Fot. MaZiKab/Adobe Stock Fot. Awaria spalarni w Czajce. Fot. MaZiKab/Adobe Stock
  • W Czajce powstaje 380 ton osadów ściekowych na dobę
  • Miesięczny koszt wywozu osadów to 1,7 mln zł
  • Do 18 września br. zewnętrzne firmy odebrały 100 490,18 ton osadów

Wbrew pojawiającym się sugestiom, władze MPWiK w komunikacie poinformowały jednak, że nie ukryły wystąpienia awarii spalarni. W komunikacie czytamy, że informacje na ten temat przekazaliśmy m.in. do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Białołęka.

Poinformowano, iż rekuperatory spalarni w Warszawie awariom ulegały już wcześniej, nie tylko na przełomie listopada i grudnia 2018 r. MPWiK wezwało lidera konsorcjum, które zbudowało STUOŚ, do niezwłocznego usunięcia awarii w ramach gwarancji, z czym ten się nie zgodził. W komunikacie MPWiK podano, że wobec odmowy naprawienia rekuperatorów w ramach gwarancji spółka niezwłocznie zapewniła bieżący odbiór osadów z terenu zakładu Czajka przez wyspecjalizowane firmy. Jednocześnie zlecono wykonanie analiz prawnych oraz ekspertyz dotyczących przyczyn awarii oraz określania sposobu naprawy. Wyłączenie spalarni nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie oczyszczalni Czajka. W tym samym komunikacie napisano również: zapewniamy, że przywrócenie sprawności instalacji spalania w STUOŚ jest dla spółki bardzo istotną kwestią, a naprawa urządzeń musi zostać wykonana z zachowaniem najwyższej staranności.

Tak pracuje spalarnia w oczyszczalni Czajka. Źródło: MPWiK Warszawa Tak pracuje spalarnia w oczyszczalni Czajka. Źródło: MPWiK Warszawa

W Czajce, jako uboczny produkt procesu oczyszczania, dziennie średnio powstaje 380 ton osadów ściekowych (dane od 1 stycznia do 31 sierpnia 2019 r.). W chwili wystąpienia awarii spalarni, zapewniono bieżący odbiór osadów przez wyspecjalizowane firmy. Zresztą, w ramach zarządzania ryzykiem MPWiK ma podpisaną umowę na awaryjne świadczenie tego typu usług. Osady, bezpośrednio z instalacji, odbierane są w ciągu 24 godz. od wezwania. Dodatkowym zabezpieczeniem, na wypadek zwłoki w odbiorze osadów, jest możliwość magazynowania ich w specjalnych hermetycznych boksach. Do 18 września br. zewnętrzne firmy odebrały 100 490,18 ton osadów. Miesięczny koszt wywozu osadów ściekowych z Czajki to 1,7 mln zł, a normalnej pracy spalarni około 0,8 mln zł.

Czajka to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna z podwyższonym usuwaniem ze ścieków związków biogennych. Przefermentowane osady są odwadniane i kierowane do spalarni, gdzie podlegają unieszkodliwianiu w piecach fluidalnych połączonych ze specjalnymi kotłami (odzysk energii). Elementem spalarni w Warszawie jest też trójstopniowy system oczyszczania spalin i instalacja do zestalania popiołów i pozostałości.

Awaria spalarni nie jest jedynym kłopotem związanym z Czajką, z jakim w ostatnim czasie boryka się MPWiK w Warszawie. Pod koniec sierpnia br. doszło do awarii kolektora w tunelu, którego fragment znajduje się pod Wisłą. W tunelu są dwa rurociągi o średnicy 1,6 m każdy. To część systemu przesyłowego właśnie oczyszczalni Czajka. Kolektor A, podstawowy, awarii uległ 27 sierpnia br. o godz. 5.50. Nieczystości przekierowano do rezerwowego kolektora B, którego awaria wystąpiła dzień później rano. Wtedy też rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły.

System przesyłowy ścieków pod Wisłą. Źródło: MPWiK Warszawa System przesyłowy ścieków pod Wisłą. Źródło: MPWiK Warszawa

W celu zaprzestania zrzutu nieczystości do rzeki, powstał most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg. Nadal nie ustalono ostatecznych przyczyn awarii kolektora.

Przeczytaj także: Awaria kolektora w Warszawie – jest wstępna przyczyna i dymisja

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.