Bydgoskie Wodociągi jako pierwsze w kraju uporządkowały gospodarkę wodno-ściekową: w latach 2002–2013 zrealizowały, współfinansowane przez fundusze Unii Europejskiej, dwa duże programy inwestycyjne, które miały na celu odnowę, modernizację oraz rozwój technologiczny urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych. Od lat prowadzą też modelową adaptację do zmian klimatu z uwzględnieniem gospodarowania deszczówką. 

Zidentyfikowaliśmy skalę zagrożeń realnych i potencjalnych, wykorzystując modele hydrodynamiczne - mówił podczas konferencji jej Przewodniczący, Stanisław Drzewiecki, prezes bydgoskiej spółki wod-kan. Podjęte później przez Wodociągi zadania to przede wszystkim budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy, ale też wydanie dwóch części katalogu zielono-niebieskich rozwiązań czy właśnie organizacja Konferencji Bydgoska Retencja +2050.

9 października, podczas całodniowej konferencji, poruszono pełne spektrum istotnych w kontekście zarządzania deszczówką tematów. Szczególnie istotna dla prelegentów była kwestia retencji powierzchniowej w gospodarce przestrzennej miasta, poruszając temat retencji naturalnej, o którą należy dbać, ale też małej retencji miejskiej, którą warto zaplanować i wdrażać, tak samo jak i inne rozwiązania zielono-niebieskie. Jak zauważyli eksperci, zarządzanie deszczówką ważne jest w każdym miejscu: przykładem tego była analiza zagospodarowania wód opadowych w bydgoskim schronisku dla zwierząt.

Poruszono temat konieczności budowy zbiorników retencyjnych - wraz z przedstawieniem case study z realizacji takiego projektu w Bydgoszy - a także renowacji urządzeń i kanalizacji, nie tylko deszczowej. Rozważano sposoby selekcji urządzeń do oczyszczania wód opadowych.

Rozmawiano też o przyszłości, która tak naprawdę zaczyna się już dziś, czyli o cyfryzacji dla zielono-niebieskich rozwiązań. Digitalizacja pomiarów opadów może pomóc w ich odpowiednim wykorzystaniu - mowa jest już bowiem nie o rocznych opadach, ale dobowych. Takie dane pozwalają już na dobre dopasowanie rozwiązań nie tylko miejskich, ale i przydomowych. A z dobrze dopasowanego produktu korzysta większa liczba użytkowników.

Specjaliści nie pominęli też tak ważnej kwestii jak edukacja: zarówno dzieci (ponieważ już w szkole warto uczyć się o sposobach oszczędzania i wykorzystywania wody), jak i dorosłych, których również trzeba przekonać, że deszcz to zysk. 

Wielkie inwestycje, takie, jak zbiorniki retencyjne lub wielokilometrowa kanalizacja deszczowa czy ogródki deszczowe i łąki kwietne? Jedne i drugie rozwiązania są potrzebne i niezwykle cenne, przekonywali prelegenci. W walkę o wodę zaangażować się można na wiele sposobów - i warto to zrobić.

Dlatego zapraszamy też do uczestnictwa w V Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi, która odbędzie się w dniach 27–28 października br. ONLINE. 

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie Konferencja GWOR 2020.

Przeczytaj także – Gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi: zapraszamy do dyskusji