Firmy Pesa Bydgoszcz i PKN Orlen podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie rozwoju zeroemisyjnego transportu towarowego. Efektem porozumienia ma być opracowanie pojazdu szynowego zasilanego wodorem.
W przyszłości lokomotywy z wodorowym ogniwem paliwowym mogą zastąpić spalinowe. Fot. Adobe Stock / alpegor
- Orlen i Pesa planują budowę pojazdu szynowego z wodorowym ogniwem paliwowym
- Grupa Orlen produkuje 45 ton wodoru w ciągu godziny
- Produkcję czystego paliwa wodorowego do m.in. lokomotyw Grupa planuje uruchomić w 2021 r.
Przyszłość czystego transportu
Wymiana informacji i badania prowadzone przez partnerów posłużą do skonstruowania pojazdu szynowego wyposażonego w ogniwo paliwowe wytwarzające z wodoru energię elektryczną napędzającą jednostkę. Partnerzy zapowiedzieli przeprowadzenie testów takich pojazdów i wdrożenie komercyjne. Przygotowywane rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w lokomotywach towarowych i składach pasażerskich.
Jesteśmy świadomi zachodzących zmian. Podobnie jak inne koncerny paliwowe przygotowujemy się do transformacji energetycznej. Podjęliśmy już decyzję o budowie instalacji do doczyszczania wodoru, która powstanie w zakładzie w Trzebini, należącym do spółki Orlen Południe. Rozpoczęcie produkcji czystego paliwa wodorowego, który wykorzystywany będzie do napędu pojazdów elektrycznych, w tym lokomotyw planowane jest w 2021 roku. Podpisany drugi w bieżącym roku, po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, list intencyjny z Pesa Bydgoszcz to kolejny etap, służący rozwojowi transportu opartego na ekologicznej technologii – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Polska czołowym producentem wodoru
Wodór należy do źródeł czystej energii promowanych przez Unię Europejską w ramach budowy gospodarki zeroemisyjnej. Napędy wodorowe w transporcie na razie wdrażane są na niewielką skalę.
Paliwowe ogniwa wodorowe to bardzo obiecująca technologia w transporcie kolejowym. Na początek będą to lokomotywy towarowe z napędem wodorowym. Docelowo będziemy mogli wyprodukować całkowicie bezemisyjny zespół trakcyjny przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego – mówi Krzysztof Zdziarski, wiceprezes Pesa Bydgoszcz ds. operacyjnych.
Pojazdy zasilane wodorem zamówili niemieccy przewoźnicy, a rząd niemiecki ma pokryć aż 40% kosztów paliwa wodorowego. Technologia wodorowych ogniw paliwowych najbardziej rozpowszechniona jest w Japonii oraz w Kalifornii. Grupa PKN Orlen wytwarza prawie 45 ton wysokiej jakości wodoru w ciągu godziny. Kupują go dwie niemieckie stacje paliwowe. W przyszłości trafi do trzech takich stacji w Czechach, które zbuduje polski koncern. Polska jest jednym z największych producentów wodoru na świecie.
Przeczytaj także: PERN w 2020 r. wyda ponad 1 mld zł na inwestycje
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.