• Zmodernizowany system rozliczeniowy podniósł jakość pomiarów rosyjskiej ropy naftowej
  • Rocznie to ponad 40 mln ton surowca
  • Zadanie wykonano mimo wstrzymania importu zanieczyszczonej ropy w 2019 r.

Unowocześniony węzeł został już włączony do eksploatacji. Celem inwestycji realizowanej w latach 2018-2019 była wymiana głównych elementów systemu na nowe urządzenia umożliwiające podniesienie jakości i niezawodności wykonywanych pomiarów, a także przeprowadzanych rozliczeń pomiędzy PERN i TransNeft. Chodziło o wymianę m.in. ciągów pomiarowych, bloku kontroli jakości, systemu elektronicznego przetwarzania danych oraz zaworów z automatyczną kontrolą szczelności, które pochodziły jeszcze z 2002 r. Dzięki temu węzeł rozliczeniowo-obliczeniowy gwarantuje niezawodność pomiarów surowca (ponad 40 mln ton ropy naftowej rocznie) – informuje PERN.


Prace prowadzono w taki sposób, by nie zakłócać działania istniejącego systemu rozliczeniowego i płynnie przejąć rozliczenia przez zmodernizowany system.

Zadanie wykonaliśmy zgodnie z planem pomimo przeszkód, jakie spowodowało wstrzymanie w kwietniu 2019 r. importu ropy przez węzeł w bazie Adamowo, spowodowane zanieczyszczeniami ropy chlorkami, co istotnie wpłynęło na możliwości terminowej realizacji tego przedsięwzięcia – powiedział Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN.

Przed oddaniem do eksploatacji wykonano legalizację węzła pomiarowego, który spełnia wymagania techniczne obowiązujące zarówno Unii Europejskiej, jak i Federacji Rosyjskiej.

PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw. Posiada około 3,6 mln m3 pojemności magazynowej na ropę naftową oraz około 2 mln m3 na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 40 mln ton ropy naftowej na rok oraz 4 mln ton paliw rocznie.

Przeczytaj także: PERN: Powstanie projekt rurociągu Płock–Gdańsk