Najważniejsze przedsięwzięcia polskiego operatora gazociągów przesyłowych znalazły się czwartej na liście PCI (ang. Projects of Common Interest) – przedmiotów wspólnego zainteresowania, przyjętej 12 lutego br. przez Parlament Europejski. To zestawienie kluczowych projektów infrastrukturalnych służących podniesieniu poziomu bezpieczeństwa i wzmocnieniu konkurencji na europejskim rynku energii. Mają też wesprzeć realizację polityki klimatyczno-środowiskowej Unii Europejskiej (UE).
Projekty Gaz-Systemu znalazły się na liście kluczowych inwestycji w UE. Fot. Gaz-System
- Z nowej listy PCI, kluczowych w UE inwestycji skreślono 40% projektów gazowych
- Utrzymały się przedsięwzięcia Gaz-Systemu – Baltic Pipe i gazociągi z Polski na Litwę i Słowację
- Na listę wpisano też inwestycję spółki w pływający terminal skroplonego gazu ziemnego
Gaz-System utrzymał prowadzone projekty na liście kluczowych środkowoeuropejskich inwestycji gazowych. To ważne, ponieważ w czwartym zestawieniu znalazło się 40% mniej projektów gazowych, niż w trzecim.
Przyznanie przez Parlament Europejski statusu priorytetowego dla naszych projektów na IV liście PCI potwierdza kluczową rolę Gaz-Systemu w realizacji celów Unii Europejskiej. Wpisują się one w priorytet bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, budowania rynku gazu oraz działań na rzecz środowiska i klimatu. Aktualna lista PCI obejmuje strategiczne projekty spółki, które zostały wpisane na poprzednich listach oraz nową inwestycję – statek FSRU w Porcie Gdańskim – mówi Artur Zawartko, wiceprezes spółki.
Inwestycje zgłoszone przez polską spółkę realizowane są w ramach dwóch korytarzy priorytetowych, zgodnie z rozporządzeniem nr 347/2013 w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej (rozporządzenie TEN-E).
W „Planie działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu” (ang. Baltic Energy Market Interconnection Plan - BEMIP) znajdują się projekt Baltic Pipe i połączenie międzysystemowe Polska–Litwa (GIPL).
Natomiast połączenie międzysystemowe Polska–Słowacja wraz ze wschodnią nitką korytarza północ-południe w Polsce oraz FSRU w Gdańsku (pływający terminal skroplonego gazu ziemnego – LNG) to projekty należące do korytarza „Gazowe połączenia międzysystemowe Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej”.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia TEN-E projekty PCI muszą przyczyniać się do realizacji priorytetowych korytarzy infrastruktury energetycznej, a także znacząco przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa dostaw, integracji rynkowej i konkurencji. Projekty PCI mają także wspierać działania państw członkowskich w zakresie klimatu i środowiska – czytamy w komunikacie.
Miejsce na liście PCI oznacza, że inwestycje mogą korzystać np. z przyspieszonego procesu uzyskiwania pozwoleń oraz specjalnych rozwiązań regulacyjnych, przewidzianych przez Rozporządzenie 347/2013. Status PCI, po spełnieniu odpowiednich warunków pozwala na wnioskowanie o dofinansowanie z instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).
Gaz-System to największy operator gazociągów przesyłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka, w latach 2015–2025, wybuduje 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. 100% akcji spółki należy do Skarbu Państwa.
Przeczytaj także: Powstanie nowa tłocznia gazu dla Baltic Pipe i GIPL
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.