• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Palisady liczące ponad 900 m zabezpieczyły osuwiska przy Świnnej Porębie

Opublikowano: 28-02-2020 Źródło: RZGW w Krakowie

Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej zagrażały stabilności gruntów przy brzegach Jeziora Mucharskiego (zbiornik Świnna Poręba) i były niebezpieczne dla ludzi. W rejestrach Państwowego Instytutu Geologicznego widniały jako czynne i wymagające zabezpieczenia. Wody Polskie poinformowały o zakończeniu robót zabezpieczających – powstało ponad 900 m palisad.


Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej w końcu zabezpieczone. Fot. RZGW w Krakowie Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej w końcu zabezpieczone. Fot. RZGW w Krakowie
  • Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej ujawniły się w 2010 r. po powodzi
  • W 2019 r. rozpoczęły się prace zabezpieczające
  • Osuwiska ustabilizowano palisadą o długości 490 m w Ostałowej i 430 m w Świnnej Porębie

W ramach prac, na osuwisku Ostałowa Zagórska i Ostałowa Dąbrowska wykonano żelbetową palisadę o długości około 490 m, składającą się z pali wchodzących w grunt na głębokość od 8,5 do 16,5 m każdy. U podnóża palisady wykonano profilowanie nasypów o wysokości od 3–10 m, które obłożone zostały narzutem kamiennym, na wykonanie którego zużyto ponad 16 630 m3 bloków kamiennych – informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej. Fot. RZGW w Krakowie Osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej. Fot. RZGW w Krakowie

W przypadku Świnnej Poręby wykorzystano pale o długości od 9 do 21 m. Długość zamontowanej palisady osiągnęła 430 m.


Wykonanie zabezpieczeń ustabilizuje grunty na stokach i pozwoli na ochronę dróg, mostów, zabudowań oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wokół Jeziora Mucharskiego. Dodatkowo, stabilizacja osuwisk wpłynie na zachowanie pojemności retencyjnej zbiornika, chroniącego okoliczne miejscowości i Kraków przed powodzią – czytamy w komunikacie.

Państwowy Instytut Geologiczny zakwalifikował osuwiska w Świnnej Porębie i Ostałowej jako czynne i zagrażające stabilności terenu, a przez to niebezpieczne dla ludzi i wymagające zabezpieczenia.

Budowa zbiornika Świnna Poręba trwała ponad 30 lat. Osuwiska ujawniły się po powodzi w 2010 r., ale nie zdołano ich ustabilizować podczas prac budowlanych. Operację rozpoczęto w 2019 r. Działania wymagały usunięcia wody ze zbiornika.

Przeczytaj także: Budowa Zbiornika Racibórz Dolny na finiszu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia