Na przejściu granicznym w Budziskach korki po litewskiej stronie granicy sięgały w środę rano, 18 marca br. 25 km, a czas oczekiwania na przejazd przez granicę wynosił 8 godz. W Ogrodnikach czas oczekiwania wynosił 5 godz., a zator był długi na 20 km. Dlatego Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o otwarciu kolejnych przejść granicznych.
Nowe przejścia graniczne mają rozładować korki. Fot. Annacovic/AdobeStock
- Na granicy z Niemcami umożliwiono samochodom przejazd na czterech przejściach, dotychczas tylko dla pieszych
- Na granicy z Czechami uruchomiono trzy nowe przejścia graniczne
- Przez granicę z Litwą można przejechać jednym dodatkowym przejściem
Nowe przejścia mają pomóc w rozładowaniu korków powstałych po przywróceniu kontroli na granicach wewnętrznych. W Czechach kierowcy skorzystają z trzech nowych przejść, na czterech przejściach drogowych z Niemcami rozszerzono zakres ruchu, a z Litwy można od wczoraj wracać nie tylko przez Budziska, ale także przez Ogrodniki. Zatory są spowodowane ścisłą kontrolą na przejściach wynikającą z działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-Cov-2.
Polsko-czeską granicę będzie można przekraczać w trzech nowo otwartych przejściach w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Będą one dostępne dla ruchu osobowego i ciężarowego. Po tej decyzji liczba dostępnych przejść na granicy z Czechami wynosi 18.
Na granicy z Niemcami cztery przejścia drogowe dotychczas przeznaczone dla pieszych, udostępniono dla samochodów. To przejścia graniczne Gubin–Guben (dla pieszych i samochodów osobowych, bez ruchu tranportowego), Słubice–Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą–Kietz i Zgorzelec. Przez trzy ostatnie mogą przejeżdżać pojazdy osobowe i ciężarowe.
Na granicy z Litwą, po otwarciu przejścia granicznego w Ogrodnikach, kierowcy pojazdów osobowych i ciężarowych mogą skorzystać z dwóch przejść (drugie to Budzisko). W Trakiszkach, na przejściu kolejowym, dopuszczony jest ruch pociągów towarowych.
Otwarcie nowych przejść umożliwiła nowelizacja rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. Rozporządzenie umożliwia też, w szczególnych przypadkach, wyrażenie zgody przez komendanta głównego Straży Granicznej (SG) na przekroczenie granicy przez osoby i pojazdy w miejscach innych niż wskazane w rozporządzeniu.
Przeczytaj także: Spółki kolejowe współpracują w ramach profilaktyki zakażeń koronawirusem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.