• Na 50 dworcach kolejowych są już pomieszczenia dla osób z objawami zakażenia koronawirusem
  • W pociągach, na stacjach i przystankach umieszczono informacje dla pasażerów o metodach przestrzegania higieny
  • Kolejowe połączenia międzynarodowe zostały zawieszone do odwołania

W spółkach kolejowych odpowiedzialnych za ruch pociągów, utrzymanie infrastruktury kolejowej i dworców oraz za obsługę połączeń pasażerskich obowiązują wewnętrzne wytyczne dotyczące postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń i sytuacji kryzysowych, które określają także zasady działania w sytuacjach zagrożeń epidemiologicznych. Dodatkowo opracowane zostały także specjalne wytyczne w sprawie postępowania w przypadkach podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) – informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK).

Przygotowano wytyczne dla m.in. dyżurnych ruchu, drużyn konduktorskich, kasjerów biletowych, pracowników Centrum Obsługi Klienta, ochrony dworców oraz służb sprzątających i obsługi technicznej. Ujęto w nich także sposób zgłaszania przypadków stwierdzenia osób w pociągach i obiektach kolejowych z podejrzeniem zakażenia. Działania są prowadzone według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).


Na dworcach, w miarę możliwości, są przygotowywane miejsca dla osób potencjalnie zarażonych. Aktualnie takie pomieszczenia znajdują się na ponad 50 dworcach w Polsce. Są w nich (jak i na stacjach oraz przystankach) umieszczane plakaty i ulotki opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, Państwową Inspekcję Sanitarną i Narodowy Fundusz Zdrowia, informujące o zasadach postępowania w przypadku zauważenia objawów zarażenia koronawirusem i sposobach przestrzegania higieny. W apteczkach na dworcach i w pociągach znajdują się maseczki ochronne. Ich zapas jest sukcesywnie uzupełniany.

W przypadku stwierdzenia u pasażerów i innych osób przebywających na dworcach objawów wirusa lub zgłoszenia się podróżnych informujących o złym samopoczuciu pracownicy ochrony powiadomią odpowiednie służby i wskażą tym osobom miejsca oczekiwania na przyjazd pogotowia ratunkowego. W przypadku zaobserwowania przez obsługę pociągu osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem bądź zgłoszenia się takiej osoby do konduktora wytyczne określają m.in. tryb powiadamiania służb ratowniczych i ustalania miejsca zatrzymania pociągu, by zapewnić dojazd służbom ratowniczym w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko kontaktu podróżnego z podejrzeniem zakażenia wirusem z innymi osobami przebywającymi w pociągu i na stacji – czytamy w komunikacie.

Całodobowo działają Centrum Wsparcia Klienta oraz Centrum Bezpieczeństwa Dworców Kolejowych. Od niedzieli, 15 marca br. do odwołania zawieszono międzynarodowe połączenia kolejowe.

Informacje o zagrożeniach związanych z koronawirusem i profilaktyce zakażeń zostały przekazane wszystkim pracownikom kolejowych spółek.

Przeczytaj także: GDDKiA wprowadza zmiany w związku z koronawirusem