Polska Grupa Górnicza S.A. (PGG) prowadzi testy kamer termowizyjnych w ramach działań profilaktycznych podczas epidemii koronawirusa. Urządzenia mogą sprawdzać temperaturę całej grupy pracowników. Rozwiązanie ma pojawić się we wszystkich zakładach Grupy.
Kamery termowizyjne mierzą temperaturę. Fot. PGG
- Kamery termowizyjne umożliwiają zdalny pomiar temperatury pracowników
- PGG planuje, jeśli testy będą pomyślne, wprowadzenie tej metody we wszystkich zakładach
- Pomiary dokonywane kamerą są szybsze niż w przypadku termometrów zbliżanych do czoła
Testy prowadzone są od 16 marca br. w zakładach górniczych należących do PGG. To m.in. kopalnia Sośnica i kopalnie zespolone Piast-Ziemowit, ROW, Murcki-Staszic. Służby ochrony sprawdzają działanie kamer termowizyjnych – ich skuteczność przy zdalnym pomiarze temperatury pracowników przechodzących przez bramę kopalń.
Po zakończeniu testów spółka zamierza stosować prewencję przy pomocy termografii we wszystkich swych kopalniach i oddziałach. Mobilne zestawy pozwalają z odległości do 2 m zobrazować na ekranie temperaturę ciała człowieka i wychwycić osoby, u których rozwija się gorączka – jeden z możliwych objawów infekcji koronawirusem – informuje PGG.
Aktualnie do pomiaru temperatury ciał górników i innych pracowników zakładów PGG służą zdalne termometry, które pokazują wyniki pojedynczych osób po skierowaniu urządzenia w pobliże czoła lub skroni. Taka metoda zajmuje jednak więcej czasu i w pewnych godzinach przyczynia się do powstawania kolejek, niepożądanych ze względów sanitarnych – podczas epidemii Covid-19 nie powinno się przebywać w większych grupach osób.
PGG planuje testowaną metodę (jeśli testy się powiodą) zastosować we wszystkich kopalniach i oddziałach spółki.
Kamery termowizyjne pomagają w wykrywaniu koronawirusa w wielu miejscach publicznych. W Europie i na świecie od początku pandemii używa się ich m.in. w portach, na lotniskach, dworcach, na przejściach granicznych, czyli tam, gdzie występuje duży ruch szybko przemieszczających się osób. Najczulsze urządzenia z technologią podczerwieni wykrywają różnice temperatury ciała już od 0,08 stopnia Celsjusza. Wbudowana funkcja alarmu (obserwacja temperatury powyżej określonego poziomu, np. 37 stopni Celsjusza) pozwala automatycznie określić, czy przechodząca przed obiektywem osoba wymaga dokładniejszych badań medycznych – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: PERN wprowadza ograniczenia z powodu koronawirusa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.